Policjanci i śmigłowiec LPR
Jak współpracować z załogą ratowniczego śmigłowca, jakie sygnały przekazać pilotwi i jak przygotować lądowisko – tak przedstawiał się czwartkowy, popołudniowy wykład fakultatywny dla słuchaczy, poprowadził go przedstawiciel Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.
Do słupskiej Szkoły Policji przyjechał dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Regionu Zachód - Paweł Niemiro. Wygłosił on wykład pod tytułem „Współpraca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ze służbami ratowniczymi na miejscu zdarzenia”.
Wykład dla młodych policjantów był interesujący nie tylko ze względu na poruszane zagadnienia związane z lotnictwem. Po zakończeniu szkolenia podstawowego młodzi policjanci pełnić będą służbę patrolową na ulicach naszych miast. W trakcie tej służby kierowani będą do różnego rodzaju zdarzeń, w tym takich, które wymagać będą udziału śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W trakcie wykładu omówiono sytuację i zadania jakie powinien podjąć policjant na miejscu wypadku, aby zabezpieczyć przylot śmigłowca LPR. Ponieważ w niektórych przypadkach to policjanci jako pierwsi przyjeżdżają na miejsce wypadku, to właśnie oni będą musieli podjąć dodatkowe działania związane z zabezpieczeniem przylotu śmigłowca.
Wykład obejmował kilka zagadnień: struktura funkcjonowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, rodzaje wezwań do jakich zostaje zadysponowany zespół HEMS, wyposażenie ratowniczych śmigłowców EC 135 oraz zasady bezpieczeństwa podczas przyjęcia śmigłowca w terenie przygodnym. Wykład wzbudził duże zainteresowanie wśród słuchaczy, którzy pytali o praktyczne aspekty współpracy załóg HEMS z funkcjonariuszami Policji.
Wykład został zorganizowany przez st.sierż. Michała Kurdziela z Zakładu Ogólnozawodowego.
(23.11.2012)