Pracownicy socjalni na policyjnych matach
Zajęcia praktyczne poświęcone odparciu bezpośredniego ataku i negocjacjom z osobami agresywnymi rozpoczęły dziś w słupskiej Szkole Policji przedstawicielki Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Smołdzinie. Zajęcia mają charakter typowo praktyczny, a poprowadzą je doświadczeni wykładowcy, którzy na co dzień zajmują się kształceniem młodych policjantów w zakresie sztuk walki.
W szkoleniu udział biorą pracownicy socjalni smołdzińskiego GOPS`u. Z inicjatywą takiego szkolenia wystąpiła wójt gminy Smołdzino. Zajęcia prowadzone będą w dwóch grupach i potrwają pięć tygodni.
Cały program realizowany jest w sali treningowej, w której na co dzień elementy sportów walki trenują słuchacze Szkoły Policji. W programie zajęć znalazły się wybrane elementy samoobrony, które mają pomóc paniom w odparciu bezpośredniego ataku osób agresywnych. Wykładowcy demonstrować będą również, w jaki sposób obronić się przed atakiem osoby, która trzyma w ręku niebezpieczne narzędzie, na przykład nóż czy rozbitą butelkę.
Oprócz ćwiczeń fizycznych przewidziano również elementy negocjacji, które służyć będą rozładowaniu napięcia w trakcie kontaktu pracowników socjalnych z osobami agresywnymi.
Uczestniczki zajęć podkreślają, że choć osobiście nigdy nie doznały ataku fizycznego, to czasami znajdowały się w sytuacjach, które wymagały wielu dyplomatycznych umiejętności zapobiegających eskalacji zdenerwowania u petentów. Sytuacje takie zdarzały się zarówno w przypadku pracy w terenie jak i w biurze. - Dzięki tym zajęciom na pewno będziemy bardziej pewne siebie, a także będziemy umiały w odpowiedni sposób wykorzystać siłę fizyczną, którą dysponujemy - mówiły podczas pierwszych zajęć uczestniczki szkolenia.
W zajęciach uczestniczyć będzie 17 pań. Ze względu na charakter pracy gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej grupę podzielono na dwa zespoły ćwiczeniowe. Pierwszy zespół prowadzony przez podinsp. Przemysłąwa Osadowskiego z Zakładu Interwencji Policyjnych rozpoczął zajęcia dziś popołudniu. Kolejna grupa rozpocznie ćwiczenia w czwartek.
Wykładowcy ZIP mają już doświadczenie w organizacji tego rodzaju zajęć. Wcześniej szkolenia z podobnego zakresu zorganizowano dla kuratorów sądowych oraz pielęgniarek i pielęgniarzy mających kontakt z osobami, u których występują zaburzenia psychiczne.
(6.11.2012)