Bezinteresowna pomoc potrzebującym
Pomagają w akcji ewakuacyjnej podczas pożaru oraz ratują życie osób, które znalazły się w stanach zagrożenia. Słuchacze i wykładowcy Szkoły Policji pomagają osobom potrzebującym również poza służbą, i choć sami nie chcą o tym mówić, na łamach naszej strony informujemy o ich bezinteresownych działaniach.
Rozwagą i opanowaniem wykazała się czwórka słuchaczy Kompanii X, którzy wracając do Szkoły po weekendowym odpoczynku zauważyła pożar zabudowań gospodarczych w miejscowości Wielistowo na terenie powiatu wejherowskiego. Młodzi policjanci jako pierwsi zauważyli pożar; powiadomili służby ratunkowe przystąpili do zabezpieczania terenu. Po przyjeździe straży pożarnej i policji pomogli w kierowaniu ruchem, a także uprzedzali mieszkańców o możliwej ewakuacji, gdyż istniało podejrzenie, że w palących się obiektach mogą znajdować się butle z gazem.
W nagłych stanach zagrożenia pomocy udzielali również wykładowcy Szkoły Policji, jeden z nich mł.asp. Stanisław Figielski z Zakładu Interwencji Policyjnych na terenie słupskiego dworca kolejowego zauważył mężczyznę, który idąc w kierunku wyjścia stracił równowagę i przewrócił się. Policjant podbiegł do mężczyzny, który nie ruszał się i nie oddychał, a następnie - po udrożnieniu dróg oddechowych, zaczął udzielać pierwszej pomocy. Dzięki skutecznym zabiegom mężczyzna odzyskał przytomność i zaczął samodzielnie oddychać. Do szpitala przewiózł go patrol Policji, który jako pierwszy przyjechała wezwanie o pomoc.
W podobnej sytuacji znalazł się podinsp. Tomasz Gid, który w drodze do pracy zauważył na chodniku kobietę, która nagle przyspieszyła kroku, a następnie przewróciła się na chodnik i dostała drgawek. Nasz kolega chronił kobietę przed dodatkowymi urazami, a po ustąpieniu ataku padaczki ocenił funkcje życiowe, wezwał zespół ratownictwa medycznego i do czasu jego przyjazdu udzielał pierwszej pomocy.
To tylko kilka przykładów działań podejmowanych przez policjantów, w czasie wolnym od służby. Postawa taka zasługuje na szczególny szacunek, ale z drugiej strony wpisana jest w życie każdego policjanta, który składając rotę ślubowania zobowiązuje się do ciągłej gotowości służenia i pomagania innym.
Przed podjęciem służby każdy policjant składa ślubowanie według następującej roty:
"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej."
(25.11.2013)