Aktualności

Kolejne kursy specjalistyczne

imageNa specjalistycznych zajęciach rozpoczęli szkolenie kandydaci na instruktorów technicznych środków wzmocnienia oraz kandydaci na instruktorów strzelań policyjnych. Kursy specjalistyczne są uzupełnieniem podstawowej działalności słupskiej Szkoły Policji, czyli przygotowywaniem nowych kadr w ramach szkolenia zawodowego podstawowego.

27 policjantów poznaje od poniedziałku tajniki technicznych środków wzmocnienia. Szkoła Policji Słupsku jest jedną z dwóch placówek w kraju prowadzącą aktualnie tego typu szkolenia dla policjantów. Najbardziej charakterystyczne środki wzmocnienia wykorzystywane przez polską Policję to: armatki wodne, ręczne granatniki zespolone oraz ręczne i automatyczne wyrzutnie granatów łzawiących.
Program kursu ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie policjanta do wykonywania czynności w służbie prewencyjnej: obsługi i konserwacji technicznych środków wzmocnienia znajdujących się na wyposażeniu oddziałów prewencji Policji oraz samodzielnego prowadzenia zajęć dydaktycznych z policjantami pełniącymi służbę z wykorzystaniem technicznych środków wzmocnienia.

Sam program szkolenia instruktorów został opracowany w 2007 roku w słupskiej Szkole Policji. W murach naszej placówki obradował zespół powołany przez Komendanta Głównego Policji. Od zakończenia II wojny światowej do roku 2007 szkolenia z tego zakresu prowadzone były przy współudziale specjalistów wojskowych. Ponieważ charakter zdarzeń, w których wykorzystywane są techniczne środki wzmocnienia zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, zaistniała potrzeba opracowania nowego programu szkolenia instruktorów tej specjalności.
Aktualny, typowo policyjny program, jest dostosowany do realiów policyjnej służby. Sugestie i uwagi do programu przekazywali policjanci z jednostek liniowych, którzy w codziennej służbie wykorzystują tego rodzaju sprzęt.

imageOd poniedziałku w Słupsku kształcą się również kandydaci na instruktorów strzelań policyjnych. Aby przystąpić do szkolenia każdy uczestnik musiał egzamin wstępny. Wynik pozytywny umożliwiał rozpoczęcie nauki.

W ciągu czterech tygodni szkolenia piętnastu policjantów z jednostek terenowych zdobywać będzie wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat prowadzenia zajęć z wyszkolenia strzeleckiego. Zajęcia takie, w ramach obowiązkowego doskonalenia zawodowego, prowadzone są we wszystkich jednostkach Policji. Program tych zajęć zatwierdza corocznie Biuro Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji.

Szkoła Policji w Słupsku od kilkunastu lat, jako jedyna w Polsce, przygotowuje policjantów tej specjalności. Zajęcia, w odpowiednio przygotowanych obiektach, prowadzą doświadczeni wykładowcy Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego. Nowoczesne obiekty strzelnicze umożliwiają przeprowadzenie wszystkich strzelań programowych.
Na zakończenie kursanci przystąpią do egzaminu; jest on przeprowadzany dwuetapowo. Składa się z dwóch części: egzaminu wiedzy i egzaminu umiejętności instruktorskich. Egzamin praktyczny polega na zaplanowaniu, zorganizowaniu i przeprowadzeniu szkolenia strzeleckiego z określonego zagadnienia dla grupy policjantów.

(3.9.2013)

Powrót na górę strony