Nadążyć za akcją serca
We wtorkowe popołudnie odbyły się otwarte warsztaty z pierwszej pomocy. W szkoleniu uczestniczyli funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni wraz z członkami ich rodzin. Tematyka szkolenia obejmowała ocenę funkcji życiowych oraz przeprowadzenie podstawowych czynności reanimacyjnych z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED, w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.
Należy pamiętać, że podjęcie zabiegów ratunkowych przez świadków zdarzenia zwiększa szanse przeżycia poszkodowanego 2-3 krotnie. Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa w połączeniu z wczesną defibrylacją wykonaną w ciągu 3-5 minut może zwiększyć przeżycie w przypadku pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia nawet do 70-75%.
Nagłe zatrzymanie krążenia może spotkać każdego, w dowolnym czasie i miejscu, bez względu na wiek i stan zdrowia. W Polsce nagła śmierć sercowa dotyka około 40 000 osób rocznie. Jest najczęściej następstwem choroby niedokrwiennej serca. W grupie zwiększonego ryzyka są także osoby powyżej 50 roku życia, choć nagłe zatrzymanie krążenia może wystąpić nawet u zdrowych dzieci i nastolatków. Udzielenie skutecznej resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), najlepiej połączonej z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED, daje szanse na przeżycie 28 000 osób rocznie! To mogą być osoby z najbliższego otoczenia, a także te codziennie mijane na ulicy.
Udzielić pierwszej pomocy może i powinien każdy świadek zdarzenia, postępując zgodnie ze schematem dokładnie zdefiniowanym w międzynarodowych Wytycznych 2010 Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. Zalecane postępowanie ratunkowe w przypadkach zatrzymania krążenia
(16.4.2014)