Aktualności

Jak zwalczać streaming i sharing

image Szkolenie z zakresu wykrywania, zapobiegania i ścigania sprawców kradzieży sygnału telewizyjnego to temat kolejnych fakultatywnych zajęć z zakresu ochrony prawa własności intelektualnej, w których mogli uczestniczyć słuchacze słupskiej Szkoły Policji. Kradzież sygnału telewizyjnego, tzw. piractwo telewizyjne, to wszelkie formy kradzieży sygnału, zarówno w sieciach kablowych, jak i na platformach cyfrowych (satelitarnych).

Każda kradzież polega na przywłaszczeniu cudzej własności i wbrew obiegowej opinii jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności. Zjawisko kradzieży sygnału telewizyjnego jest w Polsce społecznie tolerowane, a w ocenie wielu osób to przejaw sprytu i zaradności. Przedmiotem kolejnego już w tym roku szkolenia było przekazanie policjantom sposobów przeciwdziałania zjawisku piractwa telewizyjnego. Omówione zostały sposoby kradzieży sygnału telewizyjnego oraz metody identyfikacji tego typu przestępstw.

Skala i koszty piractwa na świecie pokazują, że przestępcy są coraz bardziej aktywni i wyrządzają ogromne szkody. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD szacuje się, że koszty przestępczości gospodarczej, w tym fałszerstw i kradzieży własności intelektualnej na świecie to ponad 775 miliardów dolarów. Coraz częstsze są również związki piractwa z przestępczością zorganizowaną. OECD szacuje, że w Polsce skala piractwa to około 1 miliard dolarów.

Zbigniew Taraś
Stowarzyszenie ''Sygnał''
  (pobierz)

Najgroźniejszą i najczęściej spotykaną obecnie jego postacią jest tak zwany „sharing internetowy”, który polega na tym, że osoba („dawca”), która w wyniku podpisania umowy abonenckiej uzyskuje uprawnienie do odbioru wybranego pakietu programów; uprawnienie to - za opłatą wielokrotnie mniejszą niż legalny abonament - udostępnia za pośrednictwem sieci internetowej osobom nieuprawnionym, poznanym na forach internetowych poświęconych tematyce pirackiej - są to tak zwani „biorcy”.

Zajęcia z zakresu zapobiegania i zwalczania kradzieży sygnału telewizyjnego zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "Sygnał" współpracujące z Komendą Główną Policji i jednostkami terenowymi Policji. Organizacja upowszechnia informacje o szkodliwości i skutkach piractwa telewizyjnego oraz promuje uczciwość w obrocie sygnałem telewizyjnym. Jednym z głównych celów Stowarzyszenia jest walka ze społecznym przyzwoleniem na kradzież sygnału telewizyjnego.

Cykliczne spotkania ze słuchaczami Szkoły Policji w Słupsku pod patronatem stowarzyszenia "Sygnał" mają duży wpływ na podnoszenie świadomości prawnej wśród młodych policjantów, co w przyszłości zostanie wykorzystane w działaniach organów ścigania w zakresie wykrywania i przeciwdziałania zjawisku piractwa telewizyjnego. W dzisiejszych zajęciach uczestniczyli między innymi dzielnicowi, którzy przebywają w Słupsku na szkoleniu specjalistycznym.
Szkolenie zostało zorganizowane przez podinsp. Andrzeja Osińskiego w ramach działalności „Koła Prawno - Kryminalistycznego” funkcjonującego przy Zakładzie Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku.

(17.10.2013)

Powrót na górę strony