Słupscy wykładowcy w Oranienburgu
Policjanci z Polski i Niemiec, w tym wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku uczestniczą w seminarium pod hasłem „Stosowanie prawa polskiego i niemieckiego”. Seminarium odbywa się w Wyższej Zawodowej Szkole Policji Landu Brandenburgia w Oranienburgu. Dodatkowo policjanci gościli także z krótką wizytą w Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku.
W trakcie poniedziałkowego spotkania w Świecku przedstawiciel Straży Granicznej, omówił zasady udzielania pomocy prawnej w trakcie kontroli drogowych, współpracę pomiędzy różnymi podmiotami w aspekcie prawnym i praktycznym. Wskazał na podział kompetencji i podział uprawnień.
Koordynator służb niemieckich omówił natomiast zakres uprawnień i kompetencji Centrum, w kontekście umowy międzynarodowej podpisanej między rządami Republiki Federalnej Niemiec i Rzeczypospolitej Polskiej. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom współpracy Policji i Straży Granicznych obu państw na terenach przygranicznych. Omówiono także zasady prowadzenia pościgu transgranicznego.
Zadania Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku w Świecku to między innymi zbieranie i wymiana informacji, opracowanie wniosków o udzielanie informacji, wsparcie i koordynacja podczas działań oraz w czasie sytuacji nagłych, koordynacja readmisji oraz wspieranie współpracy polsko-niemieckiej.
Z przedstawionych danych statystycznych wynika, że w zakresie udzielania wniosków o pomoc prawną kierowanych przez policje Niemiec i Polski zauważalny jest wyraźny wzrost. W roku 2008 było to nieco ponad 14 tys. wniosków, a w 2010 już prawie 15,5 tys. Przykład ten potwierdza, ze rola Centrum, zatem wzrasta a jego funkcjonowanie jest korzystne dla Policji obu krajów.
Od wtorku uczestnicy seminarium przebywają już w Oranienburgu. Jak informuje uczestniczący w seminarium podinsp. Piotr Sochacki ze Szkoły Policji w Słupsku każdego dnia policjanci uczestniczą w warsztatach, które polegają na podejmowaniu interwencji w zainscenizowanych sytuacjach. Program ćwiczeń przewiduje między innymi podjecie działań w sytuacjach popełniania czynów karalnych w ruchu drogowym oraz pościgu transgranicznym. Omawiane są także aspekty własnego bezpieczeństwa policjantów podejmujących interwencję a także zasady użycia środków przymusu bezpośredniego.
Warsztaty w Oranienburgu to kolejna część szkolenia policjantów, którzy pełnią służbę w ramach wspólnych, międzynarodowych patroli w Niemczech i w Polsce. Wcześniej ci sami funkcjonariusze uczestniczyli w seminarium „Prawo polskie, prawo niemieckie”, które odbywało się w Słupskiej Szkole Policji.
Wspólne szkolenia policjantów z Niemiec i Polski organizowane są w ramach porozumienia zawartego przez Szkołę Policji w Słupsku i Wyższą Zawodową Szkołę Policji w Oranienburgu.
(21.9.2011)