Kilkudziesięciu specjalistów
Absolwenci trzech kursów specjalistycznych opuścili w miniony piątek (28.10) mury Szkoły Policji. Przygotowaliśmy kilkudziesięciu policjantów, którzy będą rzecznikami dyscyplinarnymi, będą prowadzić przesłuchania z wykorzystaniem najnowszych technik oraz policjantów którzy będą dyżurnymi w swoich jednostkach.
Absolwenci pierwszego ze szkoleń - kursów dyżurnych jednostek organizacyjnych Policji - kształcili się w Szkole przez miesiąc. W ciągu 200 godzin dydaktycznych słuchacze przygotowywali się do wykonywania zadań służbowych na stanowisku dyżurnego jednostki, jego zastępcy oraz pomocnika dyżurnego, poprzez nabywanie, aktualizowanie, rozszerzanie oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności zawodowych.
Oprócz zajęć czysto teoretycznych była także praktyka. W szkolnym komisariacie na stanowisku kierowania trzeba było wykazać się odpowiednią reakcją na zgłoszone wydarzenie, podejmować odpowiednie decyzje w sytuacjach kryzysowych a także wykorzystywać systemy teleinformatyczne oraz urządzenia techniczne, którymi dysponuje dyżurny.
Wszyscy uczestnicy otrzymali świadectwa zdobycia kwalifikacji zawodowych do wykonywania zadań służbowych na stanowisku dyżurnego jednostki organizacyjnej Policji, otrzymali też dodatkowo świadectwa potwierdzające przeszkolenie w zakresie posługiwania się systemem KSIP.
W miniony piątek zakończył się również kurs specjalistyczny z taktyki i techniki przesłuchań. W trakcie szkolenia słuchacze wykonywali wiele ćwiczeń, które miały na celu przygotowanie ich do przesłuchania poznawczego i rozmowy z podejrzanym. Wykładowcy wskazywali na sposoby wykrywania kłamstwa i uczyli konstrukcji pytań zadawanych podczas rozmowy z interesantem.
Najważniejsze i zarazem najtrudniejsze zadanie słuchacze mieli do wykonania w czwartek i piątek. Wówczas musieli przeprowadzić rozmowę z podejrzanym w taki sposób, aby przyznał się on do popełnienia przestępstwa. W rolę pozorantów wcielili się wykładowcy prowadzący zajęcia. Podczas tych ćwiczeń wykorzystywane są dwa pomieszczenia symulacyjne. W jednym odbywa się przesłuchanie a w drugim pozostała część uczestników obserwuje przebieg czynności. Każde ćwiczenie oceniane jest przez grupę. Podczas tych zajęć słuchacze wykorzystują całą wiedzę i umiejętności jakie dotychczas posiadają z pracy zawodowej i o jakie poszerzyli na kursie.
Ostatnie z zakończonych w piątek szkoleń to kurs specjalistyczny dla rzeczników dyscyplinarnych realizowany przez wykładowcę Zakładu Służby Kryminalnej podkom. Jolantę Czekaj i eksperta Wydziału Kadr nadkom. Piotra Cekałę.
W trakcie kursu słuchacze dokonywali analizy akt postępowań dyscyplinarnych. Dyskutowali również nad przykładami orzeczeń sądu administracyjnego do analizowanych spraw. Podczas 18 godzin ćwiczeń słuchacze na podstawie założeń dokonywali kwalifikacji prawnej zdarzenia, formułowali zarzut i planowali czynności dowodowe. Następnie sporządzali postanowienie o wszczęciu i zakończeniu postępowania dyscyplinarnego oraz sprawozdanie i projekt orzeczenia.
(2.11.2011)