Aktualności

Tajniki biologii kryminalistycznej

image W I-szej Ogólnopolskiej Konferencji Biologii Kryminalistycznej, poświęconej roli śladów biologicznych we współczesnych badaniach kryminalistycznych uczestniczyli wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. W spotkaniu, które zorganizowano w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, udział wzięli przedstawiciele akademickiego grona naukowego, pracownicy laboratoriów kryminalistycznych oraz przedstawiciele szkół policyjnych.

Celem czynności realizowanych na miejscu zdarzenia jest ujawnienie i zabezpieczenie możliwie największej ilości śladów kryminalistycznych, w tym śladów biologicznych, które zawierają informacje o DNA uczestników zdarzenia, w tym o jego sprawcach. Wiedzę na temat możliwości ujawnienia takich śladów i ich późniejszej wartości dowodowej powinien posiadać każdy funkcjonariusz Policji również słuchacze szkoleń podstawowych i specjalistycznych przebywający w Szkole Policji w Słupsku.
Uczestnictwo w tego rodzaju projektach daje możliwość uaktualnienia posiadanej wiedzy oraz zapoznania się z nowymi metodami zapobiegania i zwalczania przestępczości. Te cenne informacje mogą być następnie wykorzystane w procesie szkolenia zawodowego policjantów.

Wspólne obrady były okazją do zaprezentowania nowych metod analitycznych wykorzystywanych w badaniach śladów biologicznych oraz umożliwiły wymianę doświadczeń pomiędzy ekspertami biologii sądowej. Zaprezentowano między innymi możliwości wykorzystania współczesnej genetyki przy identyfikacji ofiar z grobów masowych okresu II Wojny Światowej, czy wykorzystania DNA przez Policję w trakcie wykonywania czynności procesowych przy kazirodczym wykorzystaniu dziecka przez rodzica.

Wykładowcy słupskiej Szkoły Policji podkom. Przemysław Kaczorowski oraz asp. Krzysztof Piasecki z Zakładu Służby Kryminalnej uczestniczyli też w warsztatach poświęconych analizie statystycznej wyników badań DNA, a także podstawowym zagadnieniom związanym z analizą mechanizmu powstania śladów krwawych. Konferencji towarzyszyła również wystawa usług i najnowocześniejszej aparatury badawczej dedykowanej kryminalistycznym badaniom biologicznym.

(4.5.2014)

Powrót na górę strony