Polsko-niemieckie policyjne służby
Policjanci z jedniostek przygranicznego pasa polsko-niemieckiego wzięli udział w seminarium z zakresu niemieckiego prawa. Rolę wykładowców pełnili policjanci z Prezydium Policji we Frankfurcie nad Odrą. Oprócz teori były również zajęcia praktyczne.
Głównym celem zajęć było przygotowanie policjantów obydwu stron do wspólnego pełnienia służby w rejonach przygranicznych. W trakcie ćwiczeń praktycznych polscy policjanci podejmowali interwencje zgodnie z niemieckim systemem prawnym obowiązującym na terenie danego landu.
Szkolenie polskich policjantów z zakresu niemieckiego prawa pomaga uchwycić różnice w policyjnej interwencji, mimo, że dotyczy ona takiej samej sytuacji. Systemy prawne Polski i Niemiec, choć podobne do siebie, w niektórych płaszczyznach nieco inaczej traktują określone zdarzenia i przewidują różne tryby postępowania.
W trakcie tygodniowych zajęć niemieccy wykładowcy przedstawiali również podstawy i przepisy dotyczące funkcjonowania pionu prewencji Policji Brandenburgii. Omawiane były przepisy niemieckie dotyczące prawa procesowego i prawa policyjnego oraz postepowanie związane z zapobieganiem kradzieży samochodów. Polscy policjanci zapoznali się z niemieckimi przepisami prawa ruchu drogowego, kontroli dokumentów, samochodów i stanu trzeźwości. Niemieccy wykładowcy omówili też wykorzystanie specjalnej pałki służbowej i broni. Osobnym punktem zajęć przeznaczono na zagadnienia związane z pościgiem transgranicznym.
Prowadzący wykłady niemieccy policjanci to Ersterpolizeihauptkommissar Michael Snelinski, Polizeihauptkommissar Thomas Fehlberg oraz Polizeikommissar Kolja Köhler, którzy na co dzień pełnią służbę w Prezydium Policji we Frankfurcie nad Odrą. W zajęciach uczestniczyli natomiast policjanci z jednostek terenowych położonych w pobliżu granicy niemieckiej na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Po ukończeniu seminarium, policjanci pełnić będą między innymi wspólne patrole ze swoimi niemieckimi kolegami.
(28.10.2014)