Aktualności

Taser - szkolenie dla trójmiejskich policjantów

imageKilkudniowe szkolenie dla policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku w zakresie użycia paralizatora elektrycznego Taser X-26 przeprowadzili w Trójmieście wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. Szkolenie miało na celu uzyskanie uprawnień użytkownika paralizatora elektrycznego. Uprawnienia te dają policjantom możliwość posługiwania się tym środkiem przymusu bezpośredniego podczas pełnienia służby.

Policjanci, którzy brali udział w szkoleniu zapoznali się z podstawami prawnymi stosowania paralizatora oraz z taktyką i techniką stosowania tego szczególnego środka przymusu bezpośredniego. Większość zajęć miała charakter typowo praktyczny.
Wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych, podinsp. Sebastian Majchrzak oraz podinsp. Krzysztof Plumbaum szczególny nacisk podczas szkolenia położyli na przestrzeganie praw człowieka i zasad etyki zawodowej. Natomiast funkcjonariusze, którzy przybyli na szkolenie, podzielili się swoimi doświadczeniami z konkretnych sytuacji interwencyjnych, w jakich mogliby wykorzystać paralizator.

Amerykański paralizator wykorzystują policje 45 państw. Pierwsza generacja urządzeń pojawiła się w 1996 roku. Ich działanie oparte było jedynie za zadawaniu bólu. Po kilku latach dalszych prac opracowano model, który działa jedynie na mięśnie szkieletowe człowieka powodując ich całkowitą blokadę.
Taser może być stosowany do obezwładniania osób z wszczepionymi rozrusznikami serca. Natężenie prądu, jaki płynie do obezwładnianej osoby ma wartość 2 miliamperów. Działanie urządzenia polega na wyrzuceniu w stronę napastnika dwóch specjalnych igieł połączonych z paralizatorem. Dzięki nim możliwe jest przesłanie impulsu do osoby, która ma być obezwładniona. Wygenerowany impuls jest idealnie taki sam jak impuls przekazywany z mózgu do mięśni.

Relację filmową z pierwszego pokazu Tasera w słupskiej Szkole Policji można zobaczyć tutaj.

(4.12.2012)

Powrót na górę strony