Kilkuset nowych policjantów w Słupsku
Ponad dwustu osiemdziesięciu nowo przyjętych policjantów rozpoczęło szkolenie podstawowe w murach słupskiej Szkoły Policji. Przez prawie pół roku młodzi ludzie zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie policyjnej służby. Dziś zapoznawali się ze Szkołą oraz uczestniczyli w oficjalnym otwarciu szkolenia. To czwarta edycja tego szkolenia w tym roku.
Młodzi policjanci, którzy przejechali na kurs podstawowy, to osoby, które do Policji wstąpiły kilka dni temu. Po złożeniu ślubowania i otrzymaniu legitymacji służbowej każdy z nich musi przejść obowiązkowe szkolenie podstawowe, które pozwoli mu w przyszłości pełnić służbę na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji - komórkach patrolowo-interwencyjnych lub w Oddziałach Prewencji Policji. Najwięcej, bo po ponad 200 osób, skierowała na szkolenie Komenda Stołeczna, 68 słuchaczy pochodzi z zachodniopomorskiego garnizonu, pozostali z Gdańska, Poznania, Katowic, Kielc i Rzeszowa.
W murach Szkoły Policji słuchacze przebywać będą do 22 stycznia 2013 roku. Przed nimi okres intensywnej nauki, w trakcie której zdobywać będą niezbędną wiedzę i umiejętności. Pod koniec nauki odbędą także - w ramach praktyk - odbędą pierwsze służby pod okiem starszych kolegów. Całe szkolenie zakończone zostanie egzaminem, uzyskanie oceny pozytywnej będzie dla słuchaczy początkiem prawdziwej służby w Policji.
Uroczystego otwarcia kursu, które odbyło się w auli, dokonał komendant Szkoły insp. Jacek Gil. W swoim przemówieniu zwrócił on uwagę między innymi na przedwojenne przykazania policjanta Policji Państwowej, które mimo upływu wielu lat i zmieniającej się rzeczywistości, są wciąż aktualne.
W inauguracji uczestniczyli też goście specjalni: prof. Zbigniew Judycki - pełnomocnik Komendanta Głównego do spraw popularyzacji historii i tradycji Policji oraz mł.insp. Mirosław Karpowicz - radca Biura Kryminalnego KGP, który wygłosił dla nowo przyjętych słuchaczy krótki wykład pod tytułem "Policja w ochronie dóbr kultury".
Dzisiejszy, pierwszy dzień w Szkole - i najbliższe tygodnie - to dla słuchaczy tak zwany okres unitarny, czyli zapoznanie się z regulaminami i codziennym trybem życia w jednostce zmilitaryzowanej, z hierarchicznym systemem dowodzenia. Jutro, w piątek, pierwsze zajęcia dydaktyczne, a przed nimi - pierwsza zaprawa poranna.
(26.7.2012)