Policyjni ratownicy ze wszystkich garnizonów w kraju uczestniczyli w słupskiej Szkole Policji w trzeciej edycji zawodów z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Pierwszy dzień zawodów upłynął pod znakiem rywalizacji, dziś w drugim dniu policjanci wzięłi udział w warsztatach i seminarium. Oficjalne zakończenie zawodów miało miejsce w czwartek, w godzinach popołudniowych.
1. miejsce
mł.asp. Michał Maćkowiak post. Jan Teleżyński
KWP Gdańsk
2. miejsce
sierż. Michał Machulski
st.post. Michał Kwieciński
Komendant Główny Policji ufundował zwycięzcom nagrody pieniężne: za I miejsce - po 2 tys. złotych; za 2 miejsce - po 1,5 tys. złotych i za III miejsce - po 1 tys. złotych oraz Puchar dla drużyny, która zdobyła I miejsce.
Puchar za zdobycie II miejsca ufundował Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji, a za miejsce III - Komendant Szkoły Policji w Słupsku.
Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku ufundował Puchar dla najlepszego patrolu w konkurencji udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w trakcie wypadku drogowego oraz apteczki do udzielania pierwszej pomocy dla pięciu najlepszych patroli w poszczególnych konkurencjach.
Ideą zawodów oprócz rywalizacji jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W strukturach Policji są ponad 4 tysiące ratowników, którzy na co dzień pełnią służbę na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
Zawody są też okazją do sprawdzenia wiedzy, umiejętności, ale również wymiany doświadczeń z zakresu ratownictwa podczas podejmowanych interwencji policyjnych.
Zmagania obserwowali również przedstawiciele Komendy Głównej Policji: mł.insp. Jacek Śnieć - koordynator Ratownictwa Medycznego Policji oraz Małgorzata Wlaź z Wydziału Ochrony Pracy Gabinetu Komendanta Głównego Policji.
W pierwszym dniu zawodów policjanci rozwiązywali test teoretyczny, a następnie uczestniczyli w czterech konkurencjach praktycznych. Drugi dzień upłynął pod znakiem seminarium i warsztatów praktycznych. Poniżej prezentujemy relacje filmowe i telewizyjne.
Zakończenie
Zadanie nr 4
Udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy mężczyźnie, który produkując amfetaminę doznał ciężkiego zatrucia.
Zadanie nr 3
Udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu mężczyźnie, który doznał ciężkich obrażeń ciała w wyniku wypadku na motocyklu.
Zadanie nr 2
Udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy rannemu funkcjonariuszowi oddziałów prewencji, który podczas działań pododdziałów zwartych doznał ciężkich uszkodzeń ciała.
Zadanie 1
Udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy 11 – letniemu dziecku, które zaginęło w lesie i z powodu ciężkiego wyziębienia doznało hipotermii.
Test wiedzy
Udzielenie odpowiedzi na zestaw pytań testowych.
Konkurencje są odzwierciedleniem realnych interwencji, z którymi policjanci mieli do czynienia w naszym kraju, jak również odnoszą się do wybranych działań funkcjonariuszy Policji innych krajów. Ponadto sędziowie co roku starają się uatrakcyjnić zadania w oparciu o swoje doświadczenie zawodowe.
Jurorami podczas konkurencji byli nauczyciele policyjni z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkoły Policji w Katowicach oraz Szkoły Policji w Słupsku; wykładowcy akademiccy Akademii Pomorskiej w Słupsku - kierunek Ratownictwo Medyczne oraz instruktorzy Centrum Ratownictwa Medycznego we Wrocławiu.