Aktualności

Pożegnanie przed misją

imageNa głównym placu apelowym Szkoły pożegnano uroczyście policjantów z XX zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, która wyjedzie na misję do Kosowa. Udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele Komendy Głównej Policji, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, samorządowcy oraz uczniowie klas policyjnych ze Słupska i Malborka.

120 policjantów z 20 zmiany Jednostki Specjalnej polskiej Policji prowadziło przez miesiąc ćwiczenia zgrywające w słupskiej Szkole Policji. Przed wyjazdem na Bałkany funkcjonariusze przygotowali się do wspólnego działania w ramach misji pokojowej, którą prowadzi Unia Europejska.
Ćwiczenia w słupskiej Szkole Policji miały na celu wzajemne poznanie się policjantów a także przygotowania do prowadzenia wspólnych działań w ramach plutonów i pododdziałów. Policjanci ćwiczyli między innymi blokady dróg, kontrolę tłumu, przeszukania dużych pomieszczeń, blokady mostów oraz rozdzielanie zwaśnionych grup etnicznych.

Wszystkie policyjne formacje są przygotowane do prowadzenia działań z udziałem plutonów pochodzących z różnych krajów. Wśród zadań, które stoją przed polskimi policjantami są także konwoje polityków i osób duchownych, zabezpieczanie więzień i aresztów, ochrona procesów sądowych szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wsparcie lokalnych jednostek prowadzących kontrolę graniczną w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa, głównie na granicy Kosowa z Serbią i Czarnogórą.

Ćwiczenia pododdziałów Jednostki Specjalnej odbywały się nie tylko w Słupsku. Rozpraszanie agresywnego tłumu i poruszanie się w szykach zwartych było realizowane na poligonie wojskowym w Wicku Morskim koło Ustki, na którym ćwiczą także żołnierze wojsk NATO. Policjanci ćwiczyli także pościg za uciekającym przestępcą oraz wykorzystanie środków chemicznych, takich jak na przykład granaty dymne.

Tradycją stało się już, że delegacja każdej Jednostki Specjalnej wyjeżdżającej do Kosowa udaje się na słupski Stary Cmentarz, gdzie pochowany jest podinsp. Andrzej Kaczor, policjant ze Słupska, który zginął w Iraku w zasadzce przygotowanej przez zwolenników obalonego reżimu Husajna. W trakcie patrolu na pustyni obok przejeżdżającego samochodu z polskimi policjantami wybuchła opuszczona cysterna, w której umieszczono miny-pułapki.
Wizyta na przy grobie policjanta jest zawsze chwilą zadumy i refleksji przez rozpoczynającą się misją a jednocześnie jest wyrazem solidarności policyjnej rodziny i oddaniem hołdu koledze, który poniósł najwyższą ofiarę w trakcie służby.

insp. Jacenty Bąkiewicz
komendant Szkoły Policji w Słupsku
  (pobierz)


podinsp. Ryszard Bąkowski
Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP
  (pobierz)


podinsp. Ireneusz Sieńko
dowódca XX zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji
  (pobierz)


Uczniowie klasy policyjnej
Zespół Szkół przy ulicy Koszalińskiej w Słupsku
  (pobierz)


hm. Krystyna Anuszkiewicz
zastępca Komendanta Hufca ZHP w Słupsku
  (pobierz)

ks.por. Bolesław Leszczyński
kapelan Szkoły Policji w Słupsku
  (pobierz)



Uroczyste pożegnanie XX. zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji odbyło się na głównym placu apelowym Szkoły. Udział w uroczystości wzięli przedstawiciele Komendy Głównej Policji z Biura Współpracy Międzynarodowej, samorządowcy Ziemi Słupskiej, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz uczniowie z klas policyjnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 z Malborka, Liceum Policyjnego ze Słupska oraz słupskiego Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego.
W trakcie uroczystości dowódca Jednostki podinsp. Ireneusz Sieńko otrzymał flagę, którą policjanci zawieszą na maszcie w swojej Bazie w Prisztinie. Odczytano także rozkaz Komendanta Głównego Policji o delegowaniu policjantów na misję. Kapelan Szkoły ks.por. Bolesław Leszczyński mówił o służbie policjanta w świetle pomocy bliźniemu. Całość zakończyła uroczysta defilada prawie tysiąca policjantów główną ulicą Szkoły. Defiladę uświetniła orkiestra Centrum Szkolenia Wojsk Lotniczych z Koszalina.

Tak jak w poprzednich rotacjach, w 20 zmianie znajdują się także kobiety. Na misję wyjedzie 111 policjantów i 4 policjantki (szef logistyki, lekarz, pielęgniarka i oficer dyżurny), pozostali stanowić będą rezerwę kadrową.

Policjanci, którzy wyjadą do Kosowa to już 20 zmiana kontyngentu. Od grudnia 2008 roku polscy policjanci nie służą już pod flagą Narodów Zjednoczonych. Organizację i administrację misji przejęła Unia Europejska. Zmieniło się także miejsce stacjonowania polskich policjantów. Nasi rodacy przebywają obecnie w Prisztinie, stolicy Kosowa, w bazie włoskich karabinierów.

Państwa powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii cały czas borykają się z konfliktami etnicznymi. Prowincja Kosowo, na terenie której stacjonuje polska Jednostka Specjalna Policji, w lutym 2008 roku ogłosiła jednostronnie niepodległość. Z sytuacją taką nie może pogodzić się Serbia, dla której Kosowo jest prowincją autonomiczną. Niejednoznaczna sytuacja polityczna jest dodatkowym źródłem konfliktów pomiędzy kosowskimi Albańczykami i Serbami.

Szkoła Policji w Słupsku jest jedyną szkołą policyjną w kraju kształcącą policjantów wykonujących zadania w misjach pokojowych na całym świecie.

(14.11.2011)

Powrót na górę strony