Postępowanie z osobami agresywnymi
W zajęciach dotyczących postępowania z osobami agresywnymi uczestniczy w słupskiej Szkole Policji kadra Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Są to kolejne z serii zajęć, które odbywają się ma mocy porozumienia podpisanego latem tego roku przez szefów obu placówek.
Kadra ZOZ`u uczestniczy na terenie Szkoły w zajęciach z zakresu postępowania z osobami agresywnymi, w tym między innymi wykorzystanie przez kadrę pielęgniarską określonych prawem środków przymusu bezpośredniego. Ćwiczenia praktyczne na macie dotyczą między innymi taktyki podejmowania interwencji wobec osób agresywnych i niebezpiecznych, techniki stosowania siły fizycznej, w tym stosowania chwytów obezwładniających i transportowych oraz taktyki podejmowania interwencji wobec sprawców przemocy domowej. Zajęciom praktycznym towarzyszą tez wykłady omawiające przepisy prawne dotyczące osób z zaburzeniami psychicznymi i postępowania wobec nich.
Wymiana doświadczeń pomiędzy kadrą szpitala, a policjantami istotna jest również dlatego, że osoby agresywne z zaburzeniami psychicznymi zatrzymywane w głównej mierze podczas interwencji policyjnych, a następnie przekazywane do placówek medycznych. Z tego względu ważna jest wymiana doświadczeń, co do algorytmu postępowania z osobą, która najpierw zatrzymywana jest przez policjantów, a następnie leczona w warunkach szpitalnych.
Przekazywanie wiedzy odbywa się dwukierunkowo. Policjanci uczestniczyć będą w szkoleniach z zakresu oddziaływań psychologiczno-pedagogicznych. Realizowane będą też, w warunkach klinicznych, staże zawodowe dla wykładowców-profilaktyków Szkoły. Policjanci będą mogli również uzyskać doświadczenie zawodowe w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci, młodzieży oraz dorosłych przejawiających zaburzenia psychiczne oraz uzależnienie od alkoholu i substancji odurzających.
Chodzi tu także o postępowanie ze sprawcami przemocy domowej oraz ich ofiarami, które na skutek doświadczonej traumy powinny leczyć się psychiatrycznie lub korzystać ze wsparcia psychospołecznego.
Zdobyta przez wykładowców wiedza przekazywana będzie miedzy innymi na specjalistycznych kursach dla policjantów z różnych stron kraju, którzy w codziennej służbie zajmują się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie oraz monitorowaniem sytuacji osób, które posiadają tak zwane Niebieskie Karty.
(9.11.2014)