Aktualności

Interwencje - zaburzenia psychiczne

image Eksperckie seminarium poświęcone problematyce podejmowania interwencji policyjnych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn odbędzie się w słupskiej Szkole Policji.

Zarówno zakres podmiotowy jak i przedmiotowy realizowanych codziennie przez policjantów interwencji jest różnorodny. Jak wskazują informacje z zaistniałych zdarzeń, policjanci coraz częściej podejmują działania wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn.
Mimo istniejących w tym zakresie uregulowań prawnych, wciąż pozostaje wiele płaszczyzn, które wymagają doprecyzowania, ale i systematycznej w tym zakresie edukacji.

Problematyka ta została podjęta przez Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka, który na bazie uproszczonej analizy problematyki podejmowania interwencji policyjnych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn, przedstawił szereg działań, które ostatecznie zatwierdzone zostały przez Komendanta Głównego Policji.
Komendant Główny wyznaczył Szkołę Policji w Słupsku do roli opiekuna-gospodarza tych działań w obszarze edukacyjnym.

Organizowane w tym tygodniu seminarium eksperckie, będzie miało między innymi za zadanie określenie zakresu tematycznego publikacji, która po merytorycznym opracowaniu i konsultacjach będzie stanowiła materiał dydaktyczny do wszelkich szkoleń realizowanych zarówno w Policji jak i innych służbach i instytucjach działających w sferze szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego, w tym również bezpieczeństwa personalnego osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn.
Poniżej prezentujemy ramowy program dwudniowego seminarium wraz z tematyką wystąpień.


Środa, 29 czerwca
Sesja przedpołudniowa:


Komendant Szkoły Policji w Słupsku
insp. Jacek Gil

Otwarcie i słowo wstępne.

Członek Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia
dr Ewa Giza

„Zachowania agresywne osób chorych psychicznie i sposób interweniowania w takich sytuacjach”

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich
Krzysztof Olkowicz

„Osoby niepełnosprawne i z zaburzeniami psychicznymi w systemie wymiaru sprawiedliwości w Polsce”

Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta
Grzegorz Błażewicz

„Przeprowadzanie interwencji policyjnych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi z perspektywy Rzecznika Praw Pacjenta”

Ekspert Biura Prewencji Komendy Głównej Policji
kom. Marcin Posiewka

„Przymus bezpośredni a środki przymusu bezpośredniego w odniesieniu do interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi”

Dyskusja
Określenia zakresu tematycznego publikacji stanowiącej materiał dydaktyczny do wszelkich szkoleń realizowanych zarówno w Policji jak i innych służbach i instytucjach działających w sferze szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego, w tym również bezpieczeństwa personalnego osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn.

Zwiedzanie słupskiej Szkoły Policji
Zapoznanie uczestników seminarium ze specyfiką szkoleń i kursów realizowanych w Szkole Policji.

Sesja popołudniowa:

Dyskusja – ciąg dalszy
Określenia zakresu tematycznego publikacji stanowiącej materiał dydaktyczny do wszelkich szkoleń realizowanych zarówno w Policji jak i innych służbach i instytucjach działających w sferze szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego, w tym również bezpieczeństwa personalnego osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn.

Komendant Komisariatu Policji w Ustce
kom. Grzegorz Gadoś

„Prezentacja dobrych praktyk, w tym skala i sposoby radzenia sobie z osobami pod wpływem środków odurzających i dopalaczy, z uwzględnieniem specyfiki sezonu letniego”


Czwartek, 30 czerwca

Dyrektor centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku
Krzysztof Sikorski

Zapoznanie z obiektami i zakresem działalności Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku.

Prezentacja wniosków dotyczących zakresu tematycznego publikacji stanowiącej materiał dydaktyczny do wszelkich szkoleń realizowanych zarówno w Policji jak i innych służbach i instytucjach działających w sferze szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego, w tym również bezpieczeństwa personalnego osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn.

Dyskusja.

Komendant Szkoły Policji w Słupsku
insp. Jacek Gil

Podsumowanie i zakończenie seminarium oraz wręczenie certyfikatów uczestnikom.


(27.6.2016)

Powrót na górę strony