Aktualności

Historia szkolnictwa policyjnego - konferencja

imageKatowicka Szkoła Policji była organizatorem konferencji naukowej „Historia szkolnictwa policyjnego - 15 lecie Szkoły Policji w Katowicach”, która odbyła się w miniony piątek. Celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie tematyki rozwoju szkolnictwa policyjnego w Polsce, a jednocześnie uczczenie 15 rocznicy powstania Szkoły Policji w Katowicach.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele: Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, Instytutu Pamięci Narodowej z Katowic, Stowarzyszenia Muzeum Policji z Komendy Głównej Policji, Szkoły Policji w Holeszowie (Czechy), Szkoły Policji w Słupsku, Katowicach, Pile, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, a także przedstawiciele instytucji samorządowych.

Szkołę Policji w Słupsku reprezentował insp. Witold St. Majchrowicz - zastępca Komendanta Szkoły oraz nadkom. Arkadiusz Gliszczyński - pełniący obowiązki Kierownika Zakładu Interwencji Policyjnych. Insp. Majchrowicz zaprezentował referat „Szkoła Policji w Słupsku - droga do współczesności (rys historyczny w przededniu 70. rocznicy powstania Szkoły)’’, w którym przedstawił historię naszej Szkoły, skupiając się przede wszystkim na najistotniejszych, a zarazem najciekawszych i przez wielu historyków zapominanych, szczegółach z naszej przeszłości.
Dla przykładu: wśród pierwszych absolwentów Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej (taką nazwę w latach 1945-1954 nosiła nasza Szkoła) był Franciszek Szydełko, późniejszy treser znanych psich bohaterów filmowych: Szarika z serialu ” Czterej pancerni i pies”, psa Cywila z serialu „Przygody psa Cywila” oraz psa Saby z filmu „W pustyni i w puszczy”.

W przededniu kanonizacji Jana Pawła II, zastępca Komendanta Szkoły Policji w Słupsku przypomniał o innym istotnym wydarzeniu w historii naszej Szkoły, czyli o pielgrzymce w listopadzie 1990 roku przedstawicieli Szkoły do Watykanu i spotkaniu z ówczesnym Papieżem Janem Pawłem II. Referat poza wspomnianym rysem historycznym obejmował również swoim zakresem teraźniejszość: prezentował realizowane kursy i szkolenia, szeroką gamę przedsięwzięć pozadydaktycznych, znaczący rozwój bazy dydaktycznej i socjalnej.

Wystąpienie uzupełnione było pokazem multimedialnym zawierającym wiele nowych, do tej pory nie publikowanych zdjęć Szkoły, absolwentów, historycznych zdjęć dokumentujących życie słuchacza.
W pokazie znalazły się również trzy filmy prezentujące: Izbę Historii Kryminalistyki, Salę Tradycji oraz działalność pionu dydaktycznego Szkoły. Filmy te spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji w szczególności przedstawicieli innych szkół policyjnych.

(28.4.2014)

Powrót na górę strony