Aktualności

Niemiecko-polskie warsztaty wykładowców

image W tygodniowych zajęciach warsztatowych przygotowanych przez Wyższa Zawodową Szkołę Policji w Oranienburgu niedaleko Berlina uczestniczyła grupa wykładowców słupskiej Szkoły Policji. Wymiana kadry i słuchaczy pomiędzy placówkami odbywa się w ramach trwającej już kilkanaście lat wzajemnej współpracy.

Do Oranienburga wyjechała grupa wykładowców, którzy wcześniej w Słupsku wspólnie z niemieckimi kolegami uczestniczyli w podobnych warsztatach. Główna część warsztatów stanowiły szkolenia praktyczne z zakresu podejmowania interwencji. Zajęcia odbywały się w budynkach jednej ze szkół niedaleko Oranienburga. Ze względu na niż demograficzny i mniejsza liczbę uczniów całą szkołę podzielono na dwie części. W jednej prowadzone są normalne zajęcia dydaktyczne, drugą część wynajmuje brandenburska Policja, która wykorzystuje budynek jako obiekt symulacyjny.
Niemieccy i polscy wykładowcy policyjni skupili się na podejmowaniu interwencji wobec „active shutter`a”, czyli uzbrojonej osoby, która wtargnęła do budynku szkoły z zamiarem pozbawienia życia wielu osób i wzięcia zakładników.

imageWybór tematyki nie był przypadkowy. We wstępie do zajęć niemieccy policjanci omówili dwie masakry, w których młodociani zamachowcy pozbawili życia łącznie kilkadziesiąt osób. W kwietniu 2002 roku w Erfurcie aktywny strzelec zaatakował nauczycieli i uczniów gimnazjum w czasie egzaminów maturalnych. 19-letni wychowanek tej szkoły zabił wówczas 12 nauczycieli, policjanta, sekretarkę, dwoje uczniów i popełnił samobójstwo. Sprawca był uzbrojony w broń, którą posługują się oddziały specjalne. Zakupił ją posługując się sfałszowanymi dokumentami. Natomiast w 2009 roku w Winnenden inny młodociany zamachowiec zabił 15 uczniów, po czym zastrzelił się.
Na kanwie tych zdarzeń policjanci zaprezentowali możliwości rozpoznawania potencjalnego sprawcy, który w miejscu publicznym szykuje się do zamachu (zjawisko tzw. "aktywnego strzelca").
W trakcie symulacji interwencji niemieccy policjanci zaprezentowali wypracowane taktyki i techniki podejmowania interwencji w tego rodzaju sytuacjach. W kolejnych ćwiczeniach metody postępowania w takich sytuacjach zaprezentowali policyjni wykładowcy ze Słupska. W trakcie zajeć wykorzystano między innymi system amunicji barwiącej FX, który wykorzystywany jest podczas szkoleń również w słupskiej Szkole policji.

Oprócz części warsztatowej polscy wykładowcy mieli zwiedzili również teren Obozu Koncentracyjnego Sachsen-Hausen, który graniczy ze Szkołą Policji w Oranienburgu. W Berlinie natomiast nasi przedstawiciele gościli między innymi w siedzibie berlińskiego parlamentu, gdzie zasiedli na chwile w poselskich ławach.

(2.7.2014)

Powrót na górę strony