Aktualności

Handel ludźmi - wykład dla słuchaczy

image „Rozpoznawanie i zwalczanie przestępstwa handlu ludźmi” - to temat kolejnego wykładu, którego uczestnikami byli członkowie „Koła prawno-kryminalistycznego”, działającego w słupskiej Szkole Policji. Tym razem w roli prelegenta wystąpiła nadkom. Elżbieta Żelechowska-Litka z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Działalność zorganizowanych grup przestępczych w celu osiągnięcia korzyści materialnych poprzez „handel ludźmi” jest niezwykle trudna do wykrycia. Zwalczanie tego rodzaju przestępczości wymaga od policjantów szczególnego przygotowania oraz umiejętności prowadzenia rozmów z osobami, które znalazły się w bardzo trudnym położeniu.
Międzynarodowe grupy przestępcze działają przy pomocy tak zwanych werbowników, którzy podają się za pośredników pomagających w znalezieniu pracy. Ofiarami werbowników są zwykle kobiety poszukujące pracy, na przykład w charakterze kelnerki. Po przybyciu ma miejsce rzekomej pracy, kobiety zmuszane są jest do prostytucji bądź nieodpłatnego wykonywania innych prac wbrew swojej woli. Oprócz „pracy przymusowej” jako cel handlu ludźmi możemy wskazać również eksploatację seksualną, czy handel ludźmi w celu pobrania organów.

Działanie werbowników nie jest przypadkowe. Przed złożeniem oferty przeprowadzają oni szczegółowy wywiad dotyczący przyszłej ofiary. Najczęściej werbuje się kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, posiadające na utrzymaniu dzieci, w tym również dzieci niepełnosprawne. Takie ofiary kuszone są obietnicą zarobienia dużych pieniędzy poza granicami kraju. Na miejscu okazuje się jednak, że charakter pracy jest zupełnie inny, lecz pomimo protestów ofiar - przy użyciu przemocy i gwałtu przestępcy zmuszają te osoby do realizacji określonych zachowań. Bardzo często przestępcze działania oparte są na szantażu i groźbie ujawnienia najbliższym kompromitujących ofiarę materiałów.


nadkom. Elżbieta Żelechowska-Litka
Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
  (pobierz)

Wykrywanie i ściganie sprawców tego rodzaju przestępstw jest utrudnione, gdyż ofiary handlu ludźmi bardzo często nielegalnie przebywają na terytorium Polski i w obawie przed wydaleniem nie zgłaszają faktu przestępstwa Policji czy innym służbom. Dlatego tak ważne jest prowadzenie ciągłego rozpoznania oraz umiejętność identyfikacji poszczególnych zagrożeń czy symptomów, które pozwolą na podjęcie stosownych działań. Trzeba jasno powiedzieć, że przestępstwo handlu ludźmi ma charakter transgraniczny i dotyczy praktycznie państw całego świata i różnych narodowości.

W trakcie wykładu szczególną uwagę zwracano na konieczność wyzbycia się stereotypów podczas kontaktu z ofiarami handlu ludźmi. Kobiety, które w okolicach szosy świadczą usługi seksualne, czy zaniedbani mężczyźni - najczęściej Bengalczycy, to potencjalne ofiary handlu ludźmi. To od policjanta, czy urzędnika w urzędzie pracy zależy, czy ofiary te zostaną zidentyfikowane. Urzędnik powinien wyzbyć się uprzedzeń, bo tylko w ten sposób może dokonać właściwej identyfikacji ofiar handlu ludźmi.
Na zakończenie wykładu zaprezentowano również wybrane statystyki policyjne dotyczące tego rodzaju przestępczości.

(3.6.2013)

Powrót na górę strony