Aktualności

Postępowanie z osobami agresywnymi

image Doskonalenie taktyki postępowania z osobami agresywnymi po przywiezieniu ich przez policyjny patrol na oddział szpitalny - to kolejny efekt umowy o współpracy podpisanej pomiędzy Szkołą Policji i Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Psychiatrycznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Słupsku.

W minioną środę przedstawiciele Szkoły gościli w obiektach szpitalnych, aby poznać tryb przyjmowania na oddział osób agresywnych, które są dowożone przez policjantów po zakończeniu interwencji. Wizyta miała na celu zapoznanie się z układem pomieszczeń, co pozwoli udoskonalić taktykę postępowania z osobami, które nie chcą wykonywać poleceń personelu.
Wiedza zdobyta w podczas takich wizyt przekazywana jest też w Szkole Policji podczas specjalistycznych kursów dla policjantów z różnych stron kraju.

Wymiana doświadczeń pomiędzy kadrą szpitala, a policjantami istotna jest również dlatego, że osoby agresywne z zaburzeniami psychicznymi zatrzymywane są w głównej mierze podczas interwencji policyjnych, a następnie przekazywane do placówek medycznych. Z tego względu ważna jest wymiana doświadczeń, co do algorytmu postępowania z osobą, która najpierw zatrzymywana jest przez policjantów, a następnie leczona w warunkach szpitalnych.

Krzysztof Sikorski
dyrektor Samodzielnego Publicznego
Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
  (pobierz)

Doświadczenia uzyskane w ramach współpracy są cennym uzupełnieniem zajęć na kursie specjalistycznym dla policjantów podejmujących interwencje wobec osób agresywnych i niebezpiecznych. Część z tej wiedzy przekazywana jest również młodym policjantom – słuchaczom szkolenia zawodowego podstawowego. Program zajęć przewiduje tam między innymi zagadnienie interwencji wobec osób niezrównoważonych psychicznie.

W dalszej perspektywie współpraca obu placówek przewiduje między innymi staże wykładowców-profilaktyków w warunkach klinicznych. Pozwoli to uzyskać im doświadczenie zawodowe w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci, młodzieży oraz dorosłych przejawiających zaburzenia psychiczne oraz uzależnienie od alkoholu i substancji odurzających.
Chodzi tu także o postępowanie ze sprawcami przemocy domowej oraz ich ofiarami, które na skutek doświadczonej traumy powinny leczyć się psychiatrycznie lub korzystać ze wsparcia psychospołecznego. Zajęcia z tego zakresu prowadzone są słupskiej szkole Policji w ramach specjalistycznego kursu poświęconego przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

(21.1.2016)

Powrót na górę strony