Młodzi policjanci pierwszy raz w terenie
Na ulicach miast Wielkopolski i Pomorza zdobywają swoje pierwsze doświadczenia młodzi policjanci - słuchacze Szkoły Policji w Słupsku. Pod koniec półrocznego szkolenia zawodowego podstawowego - po zdobyciu odpowiedniej wiedzy i umiejętności - młodzi policjanci po raz pierwszy wychodzą do służby w terenie.
Praktyki młodych policjantów odbywają się pod koniec szkolenia podstawowego. Słuchacze dysponują już wtedy niezbędną wiedzą teoretyczną i umiejętnościami, które można zweryfikować podczas normalnej służby. Zajęcia praktyczne to przede wszystkim pełnienie służby w patrolach pieszych. Dowódcą każdego z takich patroli jest policjant z jednostki terenowej, który zna specyfikę terenu i w odpowiedni sposób potrafi ukierunkować działania młodych funkcjonariuszy.
Głównym zadaniem patroli jest reagowanie na wykroczenia najbardziej uciążliwe dla mieszkańców, takich jak na przykład spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, zakłócanie porządku publicznego, nieprawidłowe parkowanie czy żebractwo. Dzięki wspólnym patrolom komisariaty policji mogą wysłać w teren więcej patroli.
Widok większej liczby policjantów jest także pozytywnie odbierany przez mieszkańców. Zawód policjanta to zawód specyficzny; teoria jest ważna, ale dopiero praktyka w terenie daje słuchaczom możliwość nauki czynności, które będą podejmować na co dzień, po powrocie do swojej jednostki macierzystej.
Każda służba młodych policjantów rozpoczyna się odprawą w komisariacie, podczas której patrole otrzymują zadania do realizacji podczas służby. Po jej zakończeniu słuchacze spotykają się ponownie w sali odpraw, by omówić podjęte interwencje i działania. Służba na terenie różnych miast Polski daje nowym adeptom policyjnego rzemiosła możliwość uczestnictwa w szerokim spektrum interwencji, które nie zawsze zdarzają się w mniejszych ośrodkach.
(21.9.2015)