Ekspert o przestępczości samochodowej
Metody zwalczania przestępczości samochodowej były tematem kolejnego wykładu w ramach zajęć fakultatywnych dla słuchaczy kursu podstawowego. Tym razem nowo przyjęci policjanci spotkali się podkom. Sławomirem Forczmańskim, ekspertem Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Niestety, nie skonstruowano dotąd takiego zabezpieczenia, którego złodziej nie byłby w stanie sforsować. Trzeba jednak podkreślić, że każde dodatkowe zabezpieczenie wydłuża czas, w którym sprawca zamierza uruchomić pojazd, co w ostateczności może zniechęcić go do kradzieży tego konkretnego pojazdu.
Współczesne samochody są naszpikowane różnymi systemami elektronicznymi. Producenci i ich właściciele starają się maksymalnie zabezpieczyć swoje pojazdy. Mogłoby się wydawać, że dokonanie kradzieży tak zabezpieczonego auta jest niemożliwe. Nic bardziej mylnego.
Grupy przestępcze zajmujące się przestępczością samochodową również inwestują duże środki finansowe w „edukację” swoich członków, którzy wyposażani są w nowoczesne urządzenia do pokonywania elektronicznych zabezpieczeń pojazdu. Z takimi przedmiotami spotykają się na co dzień funkcjonariusze wydziałów do walki z przestępczością samochodową.
Prowadzący wykład policjant od ponad 16 lat zajmuje się zwalczaniem takiej przestępczości na terenie województwa zachodniopomorskiego. Podczas spotkania zaprezentował nowo przyjętym policjantom tak zwane odpalarki, zagłuszarki sygnału GSM i GPS, jak również łamaki i inne urządzenia wykorzystywane do kradzieży pojazdów. Trzeba jasno powiedzieć, że przedmioty te na pierwszy rzut oka - szczególnie u niedoświadczonych policjantów nie wzbudzą żadnych podejrzeń.
To właśnie podczas takich szkoleń początkujący funkcjonariusze mogą zapoznać się z ich budową i sposobem działania, a zdobyta wiedza zostanie przez nich wykorzystana w trakcie służby w jednostkach terenowych Policji.
Warto podkreślić, iż w ciągu ostatnich 13 lat liczba kradzieży pojazdów zmniejszyła się niemal czterokrotnie, z 74,3 tys. w 1999 roku, do 16 tys. w roku 2010. Znacznie wzrosła też wykrywalność w tej kategorii przestępstw z 8,8% w 1999 roku, do ponad 22 % w roku 2011.
Wykład w ramach „Koła Prawno-Kryminalistycznego” zorganizował wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej podkom. Przemysław Kaczorowski.
(21.11.2012)