Aktualności

Seminarium ju-jitsu

image Viceprezeydent Polskiej Akademii Ju-Jitsu poprowadził seminarium dla słuchaczy i wykładowców Szkoły. Przez cztery dni trwały intensywne ćwiczenia, które pozwoliły na doskonalenie wybranych technik interwencji.

W trakcie zajęć grupa słuchaczy i wykładowców Zakładu Interwencji policyjnych mogła doskonalić swoje umiejętności pod okiem podinsp. Mirosława Wiśniewskiego z lubuskiej Policji, który jest również wiceprezydentem Polskiej Akademii Ju-Jitsu i posiada 8° DAN.

Systemy jujutsu wyznają zasadę „ju yoku się” go lub „ju yoku go sei-suru” ("ustępliwość pokonuje siłę", "elastyczną ustępliwością pokonać twardą siłę"). Na bazie tej koncepcji wziął się pogląd, że chcąc pokonać silniejszego, słaby nie powinien mu stawiać oporu. Taka postawa w walce przyjęła się jako zasada, że słabszy musi ustąpić, dać się popchnąć lub pociągnąć, aby zniwelować przewagę przeciwnika. Jedna z późniejszych koncepcji ju-jitsu zapoczątkowana w okresie Meiji (koniec XIX w.) to znana zasada: "ustąp, aby zwyciężyć". Później na początku XX w. na bazie judo dołączono kolejną zasadę; "minimum wysiłku, maksimum skuteczności".

Ćwiczenia prowadzone w ramach seminarium pozwoliły słuchaczom na rozszerzenie umiejętności, które poznają w ramach zajęć z technik interwencji. Po okiem mistrza można było sprawdzić przyswojenie dotychczas opanowanych technik, a także poznać kilka nowych sposobów obezwładniania, między innymi z użyciem pałki tonfa.

(28.10.2013)

Powrót na górę strony