Kolejne kursy specjalistyczne w Słupsku
Opiekunowie młodych policjantów oraz policjanci zajmujący się przemocą w rodzinie rozpoczęli dziś rano (10.07) szkolenia na kursach specjalistycznych. Różnorodne formy specjalistycznego kształcenia dla doświadczonych policjantów prowadzone są w najstarszej polskiej Szkole Policji równolegle z kształceniem nowych policjantów na kursie podstawowym.
W specjalistycznym kursie z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie nadrzędnym celem jest przygotowanie słuchaczy do prowadzenia doskonalenia zawodowego w miejscu pełnienia służby oraz wspieranie policjantów w rozwiązywaniu problemów związanych z realizacją procedury przeciwdziałania zjawiskom przemocowym.
W kursie uczestniczy 17 policjantów z komend wojewódzkich w Bydgoszczy, Szczecinie, Gdańsku i Gorzowie Wielkopolskim. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie rozszerzyła katalog instytucji zobowiązanych do uruchomienia procedury Niebieskiej Karty. Wiedza podmiotów zaangażowanych w prace zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych może być różna ze względu na zakres kompetencji i dotychczasowe doświadczenie dotyczące przemocy w rodzinie. Stąd zachodzi konieczność zapoznania się z aktualnie obowiązującymi przepisami i zadaniami poszczególnych podmiotów.
W ramach szkolenia oprócz weryfikacji zasadności i poprawności realizacji procedury i analizy zjawiska przemocy domowej w środowisku lokalnym zaplanowano także szereg spotkań policjantów biorących udział w szkoleniu z podmiotami angażującymi się na rzecz ofiar przemocy w rodzinie.
W kursie dla opiekunów nowych policjantów, który również rozpoczął się dziś rano, uczestniczy 17 funkcjonariuszy z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Po powrocie do swoich jednostek terenowych będą oni opiekunami służbowymi młodych policjantów, którzy przez pierwsze trzy lata znajdować się będą w tak zwanej służbie przygotowawczej.
W tym czasie opiekun służbowy wdrażać będzie młodego policjanta do samodzielnego realizowania zadań a także udzielać mu będzie pomocy w przyswajaniu wiedzy i opanowywaniu umiejętności zawodowych. Rolą opiekuna jest także kształtowanie postawy swojego podopiecznego zgodnej z Zadami Etyki Policjanta. Do roli opiekunów służbowych wyznaczani są policjanci z odpowiednim doświadczeniem i stażem; są oni swojego rodzaju mistrzami dla młodych adeptów policyjnego rzemiosła.
Zadania opiekuna służbowego:
• Zapoznacie policjanta z zakresem działania komórki organizacyjnej, w której pełni służbę a także z zdaniami uprawnieniami i obowiązkami na zajmowanym stanowisku służbowym.
• Wdrażanie policjanta do samodzielnego realizowania zadań.
• Udzielanie policjantowi pomocy w przyswajaniu wiedzy i opanowywaniu umiejętności zawodowych.
• Udzielanie policjantowi wskazówek dotyczących sposobu wykonywania zadań służbowych.
• Kształtowanie postawy policjanta zgodnej z Zasadami etyki zawodowej policjanta.
• Przekazywanie spostrzeżeń z przebiegu adaptacji zawodowej bezpośredniemu przełożonemu policjanta odbywającego adaptację zawodową w szczególności w terminach poprzedzających sporządzanie opinii służbowej.
(10.7.2012)