Aktualności

Pięć speckursów w tym tygodniu

imagePięć kolejnych kursów specjalistycznych rozpoczęło się w tym tygodniu w słupskiej Szkole Policji. Oprócz szkolenia podstawowego, które jest dominującym kursem, na szkoleniach specjalistycznych przebywają teraz policjanci, którzy poszerzają swoją wiedzę między innymi z zakresu taktyki interwencji oraz wyszkolenia strzeleckiego.

Na pierwszym z rozpoczętych kursów, z zakresu podejmowania interwencji wobec osób agresywnych i niebezpiecznych słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu rozpoznania miejsca i sytuacji przed podjęciem interwencji. Kursanci poznają podstawy negocjacji, aby trafnie zakwalifikować sytuację, w której obligatoryjnie musi być wezwany negocjator, oraz po to, aby nawiązać wstępny kontakt ze sprawcą, co może znacznie ułatwić pracę negocjatora.
Przeważająca część 40-godzinnego szkolenia poświęcona jest ćwiczeniom praktycznym. Słuchacze uczą się, jak zachować bezpieczeństwo nawet w bardzo niebezpiecznych interwencjach, gdy zmuszeni byli do działania z bronią przygotowaną do użycia. Podsumowaniem szkolenia będą zajęcia nocne, w których słuchacze dokonają zatrzymania w warunkach ograniczonej widoczności.

image W kolejnym kursie - obsługi Krajowego Systemu Informacji Policji - uczestniczą policjanci zajmujący się w swoich jednostkach między innymi praca kryminalną i rejestracją danych w systemie KSIP. Są wśród nich także osoby, które dopiero rozpoczną obsługę tego systemu. Podczas kursu przewidziano 4 godziny wykładów; pozostała część to ćwiczenia praktyczne.
W ramach zajęć uczestnicy nie korzystają z używanej w jednostkach terenowych bazy danych KSIP. Na potrzeby szkolenia stworzona jest odrębna ogólnopolska baza szkolna, która zawiera wyłącznie fikcyjne dane. Baza ta nie jest w żaden sposób połączona z zasadniczą bazą KSIP, która na co dzień wykorzystywana jest w policyjnej pracy.

imageW poniedziałek rozpoczął się również kurs dla policjantów prewencji z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Nadrzędnym celem szkolenia jest przygotowanie słuchaczy do prowadzenia doskonalenia zawodowego w miejscu pełnienia służby oraz wspieranie policjantów w rozwiązywaniu problemów związanych z realizacją procedury przeciwdziałania zjawiskom przemocowym.
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie rozszerzyła katalog instytucji zobowiązanych do uruchomienia procedury Niebieskiej Karty. Wiedza podmiotów zaangażowanych w prace zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych może być różna ze względu na zakres kompetencji i dotychczasowe doświadczenie dotyczące przemocy w rodzinie. Stąd zachodzi konieczność zapoznania się z aktualnie obowiązującymi przepisami i zadaniami poszczególnych podmiotów.

imageOstatnim z rozpoczętych w poniedziałek kursów jest szkolenie dla rzeczników dyscyplinarnych. W trakcie kursu słuchacze dokonują analizy akt postępowań dyscyplinarnych. Dyskutują również nad przykładami orzeczeń sądu administracyjnego do analizowanych spraw. Podczas 18 godzin ćwiczeń słuchacze, na podstawie założeń, dokonują kwalifikacji prawnej zdarzenia, formułują zarzuty i planują czynności dowodowe. Kolejne działania to sporządzenie postanowienia o wszczęciu i zakończeniu postępowania dyscyplinarnego oraz sprawozdanie i projekt orzeczenia.

Dziś natomiast rozpoczął się - już piąty w tym tygodniu - kurs specjalistyczny. Tym razem do Słupska przyjechali kandydaci na instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Kurs tego rodzaju prowadzony jest wyłącznie w słupskiej Szkole Policji. W ciągu prawie czterech tygodni szkolenia w Słupsku kandydaci na instruktorów zdobywać będą wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do samodzielnego prowadzenia zajęć.
Policjanci oprócz tego, że doskonalą swoje indywidualne umiejętności strzeleckie, zapoznają się także z elementami metodyki szkolenia i doskonalenia strzeleckiego policjantów. Program zajęć przewiduje poznanie zasad i metod kształcenia oraz środków dydaktycznych w realizacji szkolenia strzeleckiego. Omawiana jest także struktura zajęć szkoleniowych, budowa i sporządzanie konspektu do prowadzonych zajęć. Na zakończenie - w ramach egzaminu - każdy z uczestników przeprowadzi oceniane zajęcia teoretyczne i praktyczne.


imageZ końcem ubiegłego tygodnia zakończyły się natomiast dwa kolejne kursy specjalistyczne. Pierwszym z nich był kurs dla oskarżycieli publicznych. W trakcie zajęć policjanci doskonalili wiedzę z zakresu dokonywania formalnej i merytorycznej oceny materiałów zgromadzonych w toku czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia. Policjanci pełnić będą teraz nadzór nad tego rodzaju czynnościami.
W ramach kursu przygotowywano się także do wykonywania funkcji oskarżyciela publicznego w postępowaniu sądowym oraz sporządzania środków zaskarżania takich jak na przykład apelacja od wyroku sądu I instancji, zażalenie lub sprzeciw od wyroku nakazowego.

image W miniony piątek zakończył się również kurs z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Jest to szkolenie dla kadry kierowniczej Policji średniego szczebla.
Podczas warsztatów zaprezentowane zostały wybrane umiejętności zaliczane do „miękkich umiejętności kierowniczych”, których kształtowanie prowadzi do tworzenia efektywnych relacji z innymi ludźmi: umiejętność słuchania, komunikowania swoich potrzeb, rozwiązywania problemów i konfliktów, prowadzenia sporów, współpracy w zespole, udzielania informacji zwrotnej, wyznaczania celów i podejmowania decyzji.

(29.1.2013)

Powrót na górę strony