Aktualności

Zdarzenia nadzwyczajne - warsztaty

image Wydarzenia nadzwyczajne w służbie, jakie miały miejsce w ostatnim czasie, były kanwą, zrealizowanych w miniony czwartek, dodatkowych warsztatów dla słuchaczy. Tematyka obejmowała użycie broni palnej w aspekcie udzielania pierwszej pomocy. Omawiano i prezentowano także techniki przeciwdziałania zaborowi broni służbowej policjanta przez osoby trzecie.

Wykonując zadania policjanci mogą użyć broni palnej jeżeli użycie lub wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego okazało się niewystarczające do osiągnięcia celów tego użycia lub wykorzystania lub nie jest możliwe ze względu na okoliczności zdarzenia. Ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej określa dokładnie obowiązki policjanta, jakie musi spełnić w przypadku użycia broni palnej.

imageUdzielanie pierwszej pomocy w warunkach działań policyjnych jest elementem interwencji policyjnej. W przypadku użycia broni palnej jest to oddanie strzału w kierunku osoby, co może spowodować u niej obrażenia ciała lub też inny stan zagrożenia życia na przykład zawał mięśnia sercowego spowodowany silną reakcją stresową na efekt dźwiękowy strzału (huk, świst poruszającego się pocisku). Ostatnie wydarzenia nadzwyczajne, które miały miejsce w różnych miastach Polski między innymi w Gorzowie Wlkp., Łodzi i Bydgoszczy pokazują, jak ważne jest opanowanie umiejętności w zakresie procedur postępowania w sytuacji użycia broni palnej. Przeprowadzane zajęcia były podzielone na trze zasadnicze części:

1. Algorytm postępowania tuż po użyciu broni palnej, gdy osoba zostaje ranna.
Wykładowcy zaprezentowali taktykę i technikę postępowania wobec osoby zwracając szczególną uwagę na:
- kontrolę osoby,
- prawidłowe podejście i dominacja siłowa osoby niebezpiecznej,
- prawidłowe założenie kajdanek, sprawdzenie osoby,
- wykrycie obrażeń ciała oraz ich zaopatrzenie.
Ponadto szczególną uwagę zwrócono na komunikację pomiędzy funkcjonariuszami oraz jasne wydawanie poleceń osobie niebezpiecznej.

2. Użycie broni palnej z wykorzystaniem zestawu Simunition FX.
Słuchacze w tym założeniu mięli okazję sprawdzenia się w sytuacji bardzo przypominającej realne zagrożenie, gdy napastnik uzbrojony w nóż w bliskim dystansie atakuje policjantów. Dodatkowym utrudnieniem były dysfunkcje broni, z którym musieli sobie poradzić wykonujący ćwiczenia. Urealnione ćwiczenie pokazało jak ważne jest współdziałanie funkcjonariuszy i szybkie oraz pewne podejmowanie krytycznych decyzji związanych z użyciem broni palnej.

3. Prezentacja technik przeciwdziałania zaborowi broni.
Podczas tego założenia zaprezentowano techniki przeciwdziałaniu utraceniu broni, gdy osoba trzecia próbuje zabrać broń jedną ręką, dwoma rękoma, w zwarciu. Pokaz technik przeplatany był intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, tak, aby zapamiętywanie technik odbywało się na tzw. zmęczeniu.
Uczestnikami warsztatów byli słuchacze I Kompani którzy już za miesiąc kończą szkolenie i rozpoczną swoją policyjną drogę. Słuchacze stwierdzili, ze takie ćwiczenia stanowią bardzo ważny element przygotowania ich do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, które ich czekają w codziennej służbie.

Zajęcia przeprowadzili: podinsp. Krzysztof Plumbaum, kom. Wojciech Daszkiewicz, sierż. szt. Michał Kurdziel, sierż. Michał Dembek. Organizatorami warsztatów był Zakład Interwencji Policyjnych oraz Zakład Ogólnoawodowy.

(5.9.2014)

Powrót na górę strony