Aktualności

Ściągaj, ale legalnie.

image Naruszania praw producentów nagrań muzycznych w sieci internetowej - elementy teorii i praktyki, pod takim hasłem odbyły się zajęcia fakultatywne, w których mogli uczestniczyć słuchacze kursu podstawowego słupskiej Szkoły Policji. Przypomnijmy, że piractwo fonograficzne to kopiowanie, reprodukowanie, używanie i wytwarzanie bez zezwolenia produktów fonograficznych chronionych prawem autorskim..

Zajęcia z zakresu ujawniania i zwalczania przejawów piractwa fonograficznego przeprowadzone zostały przez Kazimierza Tregera przedstawiciela Związku Producentów Audio-Video (ZPAV) - jedynej w Polsce organizacji zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi producentów fonograficznych. Przedstawiciel ZPAV przedstawił cele i zadania, jakie stoją przed organizacją zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi oraz status jako pokrzywdzonego w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez organy ścigania, a także w postępowaniu sądowym.

Podczas pokazu multimedialnego połączonego z wykładem zwracano uwagę na naruszenia praw producentów fonograficznych w przypadkach rozpowszechniania chronionych utworów na stronach internetowych oraz przy wykorzystaniu aplikacji opartych na technologii Peer-to-Peer (p2p). Jednocześnie omówiono kwestie prawne odpowiedzialności karnej za utrwalanie i rozpowszechnianie plików zawierających chronione prawnie utwory.
Zachowania takie wyczerpują znamiona czynów określonych w art. 116 ust.1 i art. 117 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawie pokrewnym. Podkreślić należy, iż sprawne i szybkie działanie ze strony organów ścigania, w tym Policji w przypadków sprawców przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni ma istotne znaczenie dla utrwalenia materiału dowodowego tj. danych elektronicznych i wykorzystania ich w procesie karnym.

Kazimierz Treger
Związek Producentów Audio Video
  (pobierz)

Zajęcia dla słuchaczy zostały zorganizowane przez Zakład Służby Kryminalnej w ramach działalności koła prawno-kryminalstycznego, którego współopiekunem jest podinsp. Andrzej Osiński.

(16.02.2011)

Powrót na górę strony