Piractwo towarowe i internetowe
Identyfikacja oryginalnych i podrobionych produktów elektroniki użytkowej oraz naruszenia praw autorskich w sieci Internet - to temat szkolenia, w którym mogli uczestniczyć słuchacze kursów specjalistycznych i kursu podstawowego słupskiej Szkoły Policji.
Zajęcia z zakresu zwalczania piractwa przemysłowego i audiowizualnego przeprowadzone zostały przez specjalistę ds. antypirackich Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej FOTA. Fundacja FOTA prowadzi akcje informacyjne dotyczące znajomości oraz przestrzegania praw autorskich i pokrewnych, a także zajmuje się organizowaniem seminariów i szkoleń mających na celu poprawę wiedzy w zakresie prawa regulującego działanie rynku audiowizualnego.
Słuchacze uczestniczący w szkoleniu uzyskali także informacje na temat sposobów rozpoznawania mechanizmów, którymi posługują się osoby łamiące prawo a także dowiedzieli się jak rozpoznawać strony internetowe, które nielegalnie oferują do ściągnięcia filmy za pomocą streaming`u lub linking`u. Podczas zajęć mówiono także o ochronie znaków towarowych firmy produkującej konsole PlayStation w zakresie identyfikacji oryginalnych i podrobionych akcesoriów oraz przedstawiono techniczne aspekty dotyczące obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń w konsolach.
W trakcie wykładu przedstawione zostały kwestie prawne odpowiedzialności karnej za udostępnianie i rozpowszechnianie treści audiowizualnych w postaci filmów, a także aspekty prawne pociągnięcia do odpowiedzialności osób za oznaczanie i wprowadzanie do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi, chronionymi prawnie i zastrzeżonymi przez firmy produkujące konsole do gier.
Zajęcia zostały zorganizowane przez podinsp. Andrzeja Osińskiego z Zakładu Służby Kryminalnej w ramach działalności szkolnego „Koła Prawno-Kryminalistycznego”.
(3.9.2013)