Aktualności

Polsko-niemieckie policyjne rozmowy

imageWymiana kadry, wspólne seminaria oraz wzajemne wizyty słuchaczy obu placówek - to główne tematy rozmów delegacji niemieckiej z Wyższej Zawodowej Szkoły Policji w Oranienburgu, która przez dwa dni gościła z roboczą wizytą w słupskiej Szkole Policji. Zakończona dziś wizyta poprzedza podpisanie w przyszłym miesiącu dokumentu o dalszej współpracy międzynarodowej policyjnych szkół.

Podczas rozmów przedstawiciele strony niemieckiej mówili o kierunkach dalszej współpracy i obszarach policyjnego kształcenia, z którymi szczególnie chcieliby zapoznać się wykładowcy niemieckiej Policji landu Brandenburgia. Wśród propozycji wymieniono między innymi kwestie dotyczące szkolenia w Polsce policyjnych psów służbowych, treningi i szkolenia taktyczne z zakresu zwalczania przestępczości transgranicznej oraz kompetencje interkulturowe, które powinni posiadać policjanci pracujący we wspólnych międzynarodowych patrolach w pasie przygranicznym Polski i Niemiec.

Stronę niemiecką reprezentowała podczas rozmów Urlike Mauersberger i Andreas Spatt z Centrum Międzynarodowego Wyższej Zawodowej Szkoły Policji w Oranienburgu. Zagraniczni goście podkreślali wysoki poziom profesjonalizmu szkolenia w słupskiej szkole, a także z uznaniem wypowiadali się o najnowszych pomieszczeniach symulacyjnych "Przyziemie 1" i "Przyziemie 2".

Ostateczny kształt porozumienia i załączników (określających poszczególne przedsięwzięcia) gotowy będzie w przyszłym miesiącu. Wstępnie podpisanie porozumienia o dalszej współpracy na kolejne dwa lata zaplanowane jest pod koniec października w Oranienburgu niedaleko Berlina.

imageWspółpraca pomiędzy Wyższą Zawodową Szkołą Policji Landu Brandenburgia i Szkołą Policji w Słupsku rozpoczęła się w 1995 roku. Przez kilkanaście lat kadra i słuchacze obu szkół uczestniczą w kilkudniowych wymianach. W trakcie wizyt młodzi policjanci poznają specyfikę policyjnej służby sąsiadów a także zapoznają się z systemem prawnym obowiązującym na terenie danego kraju. Uzupełnieniem tej wiedzy są wizyty w jednostkach liniowych i uczestniczenie - w miarę możliwości - przy podejmowaniu różnych policyjnych interwencji.
Działania te związane są między innymi z przygotowaniem policjantów do pełnienia służby w międzynarodowych patrolach policyjnych, które można spotkać w pasie przygranicznym zarówno Niemiec jak i Polski.

(12.9.2013)

Powrót na górę strony