Niemcy i Polacy o wielokulturowości
Kształceniu umiejętności społecznych w aspekcie szkoleń z zakresu kompetencji międzykulturowych poświęcone były warsztaty szkoleniowców z polskiej i niemieckiej policji, które zakończyły się w słupskiej Szkole Policji. Spotkanie jest praktycznym elementem współpracy Szkoły Policji w Słupsku i Wyższej Zawodowej Szkoły Policji w Oranienburgu.
Poprzednie spotkanie poświęcone tym ważnym z policyjnego punktu widzenia zagadnieniom odbyło się w Oranienburgu, a jednym z istotniejszych wniosków był pomysł na warsztaty w słupskiej szkole. Niemieccy policyjni trenerzy obserwowali polskich wykładowców w trakcie prowadzenia zajęć, by później zaprezentować w praktyce swoje podejście do kształcenia umiejętności społecznych. Wszyscy trenerzy reprezentowali Wydział SKE (Sozialkompetenz Entwicklung) - to komórka dydaktyczna Wyższej Zawodowej Szkoły Policji w Oranienburgu, która zajmuje się doskonaleniem kompetencji społecznych przyszłych policjantów.
Praca z grupą polskich policjantów była dla nich ciekawym doświadczaniem, a młodzi słuchacze mogli przekonać się, że wiele metod stosowanych w polskim i niemieckim systemie szkoleniowym jest ze sobą tożsamych.
Dyskusje i wymiana doświadczeń dotyczyły konkretnych metod pracy i zaobserwowanych zachowań trenerów.
Uczestnicy warsztatów doszli do wniosku, że mają podobne podejście do nauczania i dzięki temu w współpraca powinna być dalej kontynuowana, na przykład w formie realizacji szkoleń przez polsko–niemiecki zespół trenerski.
Przedstawiciele strony niemieckiej podkreślili, że tego rodzaju współpraca przynosi wymierne efekty w szkoleniu policyjnych kadr. Jak zauważyli niemieccy wykładowcy, doskonałą formą rozszerzenia zagadnień międzykulturowych mogłyby być zajęcia prowadzone przy współpracy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i Muzeum Żydowskiego w Berlinie.
(24.5.2016)