W 72. rocznicę
W rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawiciele słupskiej Policji złożyli wieniec pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na słupskim placu Zwycięstwa. Uroczystości rozpoczęły się dziś (1.09) punktualnie w południe.
Pierwszym akcentem uroczystości było odegranie hymnu państwowego, który miał przypmnieć przechodniom o kolejnej, 72-giej, rocznicy września 1939 roku. W trakcie uroczystości przedstawiciel stacjonującej w Słupsku 7 Brygady Obrony Wybrzeża przypomniał rolę, jaką odegrały polskie formacje zbrojne w walce z przeważającymi siłami niemieckimi. Po krótkim przemówieniu delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Słupską Policję reprezentował Komendant Szkoły Policji w Słupsku insp. Jacenty Bąkiewicz oraz Komendant Miejski Policji podinsp. Andrzej Szaniawski.
W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele samorządu lokalnego, politycy, kombatanci i przedstawiciele różnych środowisk. Na plac Zwycięstwa przybyło także około 30 pocztów sztandarowych.
1 września 1939 roku, w wyniku agresji Niemiec Hitlerowskich na Polskę, rozpoczęła się ewakuacja policjantów z zachodnich terenów kraju, którzy wraz z rodzinami kierowali się na wchód. Rozkaz ewakuacji z zachodnich terenów został wydany z myślą, że konflikt zbrojny zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy a wtedy policjanci powrócą do swoich miejsc służby. Tak się jednak nie stało.
Ze względu na szybkie przesuwanie się wojsk niemieckich w głąb Polski rozkaz o ewakuacji policjantów objął prawie połowę kraju. Jedynie w Warszawie komendant stołecznego korpusu Policji Państwowej podjął decyzję o pozostaniu, jak długo to możliwe, w stolicy i pełnieniu służby, mimo nadciągających wojsk nieprzyjacielskich.
Niespełna 2 miesiące po wybuchu wojny władze hitlerowskie powołały do życia Policję Polską (zwaną Granatową Policją), do której pod groźbą surowych kar, mieli zgłaszać się funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej.
(1.9.2011)