Decydują sekundy...
Często wszystko trwa ułamki sekund. Sekund, które zmieniają wszystko. Zmieniają całe życie, a bywa, że je odbierają. Nieuwaga, brawura, nieszczęśliwy splot niesprzyjających okoliczności i wielka niemoc. Huk, jęk gniecionej blachy, zgrzyt pękającego szkła, rozlana krew i krzyk ludzi. Potem następuje złowróżbna cisza i walka z czasem, który jest niezbędny by nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują.
W ramach działalności Koła Prewencji i Ruchu Drogowego słuchacze mieli możliwość uczestnictwa w fakultatywnych zajęciach, które dotyczyły nauki procedur związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku na miejscu wypadku drogowego oraz udzielaniem pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu wyspecjalizowanych służb.
Cykl zajęć, poszerzający u słuchaczy wiedzę zawodową, doskonale wpisuje się w realizowany w Szkole program szkolenia zawodowego podstawowego i rozwija dodatkowe umiejętności, które będą mogli wykorzystać w codziennej służbie. Przy tych czynnościach ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zdarzenia, udrożnić ruch drogowy lub skierować go na objazdy oraz udzielić pierwszej pomocy. W trakcie zajęć praktycznych słuchacze poznawali również zasady zabezpieczenia kryminalistycznego miejsca zdarzenia oraz właściwego udokumentowania wykonanych czynności. Od jakości wykonania tych czynności zależy wiele.
Dodatkowe zajęcia mają na celu uporządkowanie wiedzy w tym zakresie oraz wyćwiczenie pożądanych zachowań. Nie bez znaczenia jest zachowanie samych uczestników zdarzenia drogowego do czasu przyjazdu Policji.
Prawo o ruchu drogowym.
Art. 44. 1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym, w którym jest zabity bądź ranny, jest obowiązany:
1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
4) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
5) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespółu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce;
6) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
Przepisy stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.
(4.10.2013)