Aktualności

Dowódcy i ratownicy

image Kolejni absolwenci kursów specjalistycznych opuścili w piątek (11.03) mury słupskiej Szkoły Policji. W godzinach popołudniowych świadectwa odebrali między innymi kwalifikowani ratownicy medyczni oraz dowódcy średniego szczebla Oddziałów Prewencji Policji.

Przedstawiciele średniej kadry dowódczej Oddziałów Prewencji Policji i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji doskonalą swoje umiejętności między innymi w zakresie dowodzenia pododdziałem oraz dobierania odpowiedniej taktyki działania adekwatnej do dynamicznie zmieniającej się sytuacji, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa interweniujących policjantów. Kurs jest także doskonałą okazją aby udoskonalić i utrwalić wiedzę z zakresu formowania i manewrowania szykami policyjnymi z jednoczesnym wykorzystaniem i użyciem środków przymusu bezpośredniego.

Zajęcia trwały trzy tygodnie i podzielone były na dwa główne bloki tematyczne - dowodzenie i realizację działań zespołowych. Policjanci poznawali między innymi filozofię i teorię dowodzenia oraz aspekty prawne działania policyjnych pododdziałów zwartych.

imageNatomiast absolwenci kursu specjalistycznego dla policjantów recertyfikujących uprawnienia do wykonywania zadań związanych z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych mających na celu przypomnienie i usystematyzowanie wiedzy. W drugim dniu wszyscy uczestnicy szkolenia przystępują do egzaminu teoretycznego (testu wiedzy), a po jego zaliczeniu – do części praktycznej.

Policyjni ratownicy, którzy złożyli egzamin z wynikiem pozytywnym, otrzymali w piątek po południu świadectwa ukończenia kursu i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i ponownym uzyskaniu tytułu ratownika. Zaświadczenia są ważne przez okres 3 lat od dnia ich wydania. Przed upływem tego terminu każdy z policyjnych ratowników jest zobowiązany do złożenia kolejnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje.

imageSpecjalistyczne kursy są jedynie niewielkim procentem działalności szkoleniowej. Największą część procesu dydaktycznego zajmuje szkolenie nowo przyjętych do służby policjantów, którzy obowiązkowo muszą ukończyć z wynikiem pozytywnym szkolenie podstawowe umożliwiające podjęcie normalnej policyjnej służby na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji.
W przyszłym tygodniu do najstarszej Szkoły Policji w Polsce trafi ponad 200 nowo przyjętych do Policji osób.

(11.3.2016)

Powrót na górę strony