Aktualności

"Kompetentny dyżurny - efektywna praca Policji" cz. 2

image „Kompetentny dyżurny gwarantem pracy Policji” - to temat polsko-niemieckiego seminarium zorganizowanego w siedzibie Dyrekcji Policji „Wschód” Landu Brandenburgia, w którym uczestniczyła kadra dydaktyczna Szkoły Policji w Słupsku. Seminarium zostało zorganizowane w ramach programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”. Dziś przedstawiamy drugą część relacji z tej wizyty.

W czwartym dniu pobytu wykładowcy słupskiej Szkoły Policji uczestniczyli w dwóch wykładach prowadzonych przez niemieckich policjantów. Pierwszy wykład dotyczył podstaw prawnych, zasad organizacji i współpracy przy realizacji pościgu transgranicznego, natomiast drugi poświęcony był systemowi łączności, który wykorzystywany jest przez Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy w Świecku, przy organizacji działań związanych z pościgiem transgranicznym.

Po zakończeniu wykładów uczestnicy seminarium z Frankfurtu nad Odrą przemieścili się do Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy w Świecku, aby wziąć udział w ćwiczeniach praktycznych dotyczących realizacji pościgu transgranicznego i praktycznego wykorzystania systemu łączności podczas organizacji wspólnych działań pościgowych służb polsko-niemieckich.
Kolejna część seminarium zrealizowana została w siedzibie Dyrekcji Policji „Wschód”, a dotyczyła praktycznych ćwiczeń w przyjmowaniu telefonów alarmowych i organizacji działań interwencyjnych. Po zajęciach praktycznych grupa seminaryjna wyjechała do Centrum Dowodzenia w Poczdamie, gdzie najpierw spotkała się z Prezydentem Policji Landu Brandenburgia, a następnie miała możliwość poznania i zwiedzenia Centrum Dowodzenia, poznania zasad jego funkcjonowania, w tym w szczególności zasad organizacji pracy i działalności kierownika zmiany, rozpoznania sytuacji nadzwyczajnych i postępowania w przypadkach ich zaistnienia.

Ostatni dzień międzynarodowego spotkania upłynął na omówieniu aktualnych problemów organizacji działań policyjnych w Polsce i Brandenburgii. W tej części seminarium przedstawiono przepisy dotyczące kryptografii i poufności, zagadnienia związane z zagrożeniami występującymi w cyberprzestrzeni (wykład na temat ,,Przestępczości w Internecie), szeroko omówiono zastosowanie Automatycznego Systemu Identyfikacji Pojazdów, lokalizację telefonów komórkowych i inne urządzenia służące wsparciu technicznemu działań służb policyjnych.
Niemieccy prowadzący podkreślili, jak ważną i istotną rolę w pracy brandenburskiej Policji odgrywa opieka postinterwencyjna, którą zapewnia grupa psychologów, w skład której wchodzą oprócz psychologów, także i księża.

Logo programu.

Leonardo da Vinci - "Uczenie się przez całe życie".
Przeczytaj więcej informacji o programie.

Seminarium zakończyło się wspólnym podsumowaniem, w którym zarówno strona niemiecka, jak i polska podkreśliła, jak cenna i owocna jest wymiana doświadczeń zawodowych pomiędzy służbami mundurowymi obu państw. Współpraca taka sprzyja zacieśnianiu więzi i relacji partnerskich pomiędzy policjantami Polski i Niemiec, a ich wspólny cel to zapobieganie, wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców.
W podsumowaniu międzynarodowego seminarium udział wziął Komendant Szkoły Policji w Słupsku insp. Jacek Gil.

(29.11.2012)

Powrót na górę strony