Aktualności

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

image Wśród bogatej oferty edukacyjnej Szkoły Policji znajduje się wiele kursów specjalistycznych. Jednym z nich jest kurs specjalistyczny z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Realizacja tego rodzaju szkoleń wynika ze zobowiązań Policji określonych w rządowym programie realizacji zaleceń sformułowanych przez Komisarza Praw Człowieka Rady Europy w Memorandum z 1997 roku.

Policjant będący na kursie poznaje między innymi instytucje pozapolicyjne zajmujące się przemocą w rodzinie oraz zakres pomocy, jakiej może od nich oczekiwać. Kurs przygotowuje również policjantów do przekazywania nabytej wiedzy swoim kolegom z jednostek terenowych, w których na co dzień pełnią służbę. Aby powiązać teorię z praktyką, prowadzący zajęcia, w miarę możliwości, zapraszają do udziału przedstawicieli jednostek opieki społecznej, które w swojej codziennej pracy stykają się z przypadkami przemocy. Dla policjantów jest to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, a także możliwość przedstawienia oczekiwań, jakie mają wobec siebie pracownicy pomocy społecznej i policjanci.

Paulina Kamińska
kierownik GOPS w Smołdzinie
  (pobierz)

W ramach trwającego 7 dni kursu policjant uczy się jak prawidłowo przeprowadzić analizę zjawiska przemocy w oparciu o dokumenty i bazy danych używane w Policji. Każdy absolwent kursu posiada niezbędną wiedzę i umiejętności pozwalające sporządzić analizę zachowań przemocowych zawierającą przyczyny, problemy i sposób ich rozwiązania.
W ramach tej analizy policjanci ustalają kto i w jakim zakresie będzie realizował działania prewencyjne.

Po zakończeniu analizy przychodzi czas na działanie. Uczestnicy kursu poznają charakter pracy koordynatora poszczególnych etapów działań w ramach procedury przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Po zakończeniu każdego etapu działań naprawczych uczestnik kursu musi ocenić, czy wynikające z przeprowadzonej analizy podjęte działania przyniosły oczekiwany skutek.

(26.2.2015)

Powrót na górę strony