Testy pocisku w Szkole Policji
Amunicja specjalna do strzelb gładkolufowych kalibru 12, która testowana była w słupskiej Szkole Policji może być użytkowana w jednostkach Policji oraz innych organach porządku i bezpieczeństwa publicznego. Testy i próby bezpieczeństwa odbywały się w październiku ubiegłego roku.
Pocisk proszkowy o nawie Pik Magnum w trakcie prób używany był przeciwko różnorodnym przeszkodom technicznym i urządzeniom wykazując się dużymi zdolnościami przebicia oraz całkowitym zanikiem swojej początkowej struktury. Strzelano z niego między innymi do bloku silnika żeliwnego powodując jego zniszczenie a tym samym prawdopodobne zatrzymanie pojazdu. Przy wystrzale skierowanym w korpus silnika samochodowego pocisk był na tyle skuteczny, że spowodował zniekształcenie komory, w której porusza się tłok. Używano go także do niszczenia zamków. Cechą charakterystyczną jest fakt, że po uderzeniu pocisku w przeszkodę rozpada się on w pył nie powodując żadnych rykoszetów.
W tej chwili, w trakcie kolejnych opracowań są innego rodzaju pociski do broni gładkolufowej a testy prowadzone będą między innymi w słupskiej Szkole Policji, w Zakładzie Wyszkolenia Strzeleckiego. Przypomnijmy, że z zgodnie z Regulaminem Szkoły, nasza placówka oprócz kształcenia policjantów może prowadzić także działalność naukowo-badawczą.
Prace nad pociskiem proszkowym to przekład korzystnej współpracy obu podmiotów Szkoły Policji i Fabryki Amunicji. Policjanci ze Szkoły mają dostęp do najnowszych technologii i trendów w zakresie konstruowania nowych wzorów amunicji. Konstruktorzy z Pionek mogą natomiast przeprowadzać empiryczne doświadczenia w obiektach słupskiej Szkoły Policji korzystając z wiedzy wysokiej klasy wykładowców.
Informacje o testach prowadzonych w październiku ubiegłego roku można przeczytać TUTAJ.
Ulotka, w której producenci wykorzystali między innymi zdjęcia ze Szkoły Policji.
(27.4.2011)