Aktualności

Polsko-niemieckie kontakty

image Kolejna grupa polskich policjantów – słuchaczy słupskiej szkoły Policji – miała okazję zapoznać się z funkcjonowaniem policji niemieckiej. W ramach umowy międzynarodowej podpisanej przez Szkołę Policji w Słupsku i Wyższą Zawodową Szkołę Policji Landu Brandenburgia w Oranienburgu pod Berlinem młodzi policjanci ze Słupska gościli w oranienburskiej placówce.

W skład polskiej grupy weszło kilkunastu słuchaczy, którzy przebywają w Słupsku na szkoleniu podstawowym oraz przedstawiciele kadry dydaktycznej. W trakcie pięciodniowego pobytu polscy funkcjonariusze przyglądali się szkoleniu niemieckich kolegów w Oranienburgu. Czas edukacji zawodowej młodych adeptów sztuki policyjnej obowiązujący w tym landzie jest znacznie dłuższy niż szkolenie podstawowe, w jakim uczestniczą polscy policjanci.
Kurs przygotowujący do służby w policji niemieckiej trwa łącznie około trzech lat. Związane jest to z nieco odmiennym modelem edukacji, jaki obowiązuje w Republice Federalnej Niemiec. Podobnie jak w Polsce, dużą wagę przywiązuje się do kształcenia umiejętności. Temu celowi służy baza nowoczesnych obiektów symulacyjnych, sportowych i strzeleckich. Ciekawostką był fakt, iż słuchacze tej szkoły nie byli objęci systemem szkolenia skoszarowanego. Szkoła w Oraninburgu jest zlokalizowana na terenie byłego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen-Oranienburg i ze względu na powagę tego miejsca słuchacze mieszkają na terenie miasta i okolic.
Słuchacze niemieccy codziennie dojeżdżają na zajęcia dydaktyczne. Otrzymują jednak finansową rekompensatę kosztów utrzymania.

Obserwując pracę policjantów niemieckich warto zwrócić uwagę na odmienność systemu prawa, jaki obowiązuje w Niemczech. Jest to państwo federacyjne. Każdy z landów posiada własne przepisy regulujące uprawnienia swojej policji, na przykład prawo do użycia broni palnej jest odmienne w poszczególnych landach. Taki model powoduje jednak pewne problemy w przypadku konieczności współdziałania funkcjonariuszy z różnych landów, ponieważ wymaga prowadzenia dodatkowych szkoleń w celu unifikacji działań. Policjanci niemieccy, którzy mieli już okazję gościć w Polsce i poznać system prawa polskiego – w prywatnych komentarzach – z uznaniem wypowiadali się o pragmatyzmie związanym z jednolitością przepisów regulujących uprawnienia polskiej policji i centralnym modelem jej zarządzania.

Wyższa Zawodowa Szkoła Policji w Oranienburgu jest bardzo nowoczesną placówką, w obecnych obiektach funkcjonuje od 2006 roku (wcześniej swoją siedzibę miała w Basdorf) i z pewnością może być wizytówką policji niemieckiej. Nasi zagraniczni koledzy koledzy w swojej codziennej służbie muszą rozwiązywać bardzo podobne problemy, jak policjanci polscy; również bardzo podobne są sposoby ich rozwiązywania, zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

(3.10.2011)

Powrót na górę strony