Interwencje i legitymowania funkcjonariuszy PSR
Funkcjonariusze Państwowej Straży Rybackiej z województwa pomorskiego uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez wykładowcę Szkoły Policji w Słupsku. Tematyka zajęć dotyczyła wybranych zagadnień związanych z interwencjami podejmowanymi przez członków PSR w trakcie codziennej służby.
Zajęcia zostały zorganizowane na prośbę Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej w Gdańsku. Tematyka poruszana przez naszego wykładowcę, kom. Damiana Kwiatkowskiego z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, dotyczyła działań kontrolnych, które podejmują funkcjonariusze Państwowej Służby Rybackiej. Działania te to między innymi legitymowanie, kontrola osobista oraz kontrola bagażu podręcznego i przewożonego w pojazdach. W trakcie zajęć mówiono też o sposobie i trybie dokumentowania tych czynności oraz informowania osób kontrolowanych o przysługujących im prawach.
W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze PSR z posterunków w Gdańsku, Kościerzynie, Malborku i Słupsku.
Jak powiedział podczas spotkania komendant Posterunku Państwowej Straży Rybackiej w Słupsku Stanisław Trendel, strażnicy przeprowadzają interwencje w związku z ustawą o rybactwie śródlądowym, w trakcie których wielokrotnie narażają swoje bezpieczeństwo fizyczne i prawne. Znajomość procedur, taktyki i techniki przeprowadzonych czynności z zakresu obejmującego szkolenie przyczyni się do efektywniejszego i bezpieczniejszego wykonywania obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy biorących udział w zajęciach, które odbyły się w jednym z usteckich ośrodków konferencyjno-wypoczynkowych.
W rozumieniu przepisów prawa rybackiego kłusownictwo określić można jako bezprawny połów ryb lub zakazane wędkowanie, przy czym wyróżnić można jeszcze kłusownictwo polegające na wyrządzeniu znacznych szkód w rybostanie, na przykład przez pozyskiwanie ryb w okresie ochronnym lub o wymiarach ochronnych, poprzez używanie materiałów wybuchowych, środków trujących i odurzających, narzędzi kaleczących i tym podobnych.
(11.12.2012)