Polsko-litewska współpraca Szkół Policji
Wymiernych kształtów nabiera podpisana pod koniec ubiegłego roku współpraca między Szkołami Policji w Słupsku i litewskich Trokach. Dzięki uzyskaniu wsparcia finansowego z europejskiego programu Leonardo da Vinci, w słupskiej Szkole kształcić się będą podczas warsztatów policjanci litewscy, natomiast polscy policjanci wyjadą na warsztaty do litewskich Szkół Policji.
O szczegółach współpracy rozmawiano podczas wizyty na Litwie, którą złożyli przedstawiciele słupskiej Szkoły Policji. Polskiej delegacji przewodniczył komendant Szkoły insp. Jacek Gil.
W trakcie roboczej wizyty omawiano między innymi zakres i formę realizacji projektu „Safety on the Road” (Bezpieczeństwo na drodze), na którego realizację słupska Szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie ponad 19 tysięcy euro przyznane przez Narodową Agencję Programu Leonardo da Vinci. Projekt ten będzie realizowany między innymi w litewskich szkołach Policji, a także w Szkole Policji w Słupsku.
Projekt „Bezpieczeństwo na drogach - wymiana doświadczeń źródłem wiedzy i dobrych pomysłów” przewiduje zorganizowanie wymiany doświadczeń i zdobycie nowej wiedzy oraz nowych umiejętności praktycznych zwiększających kompetencje grupy wykładowców Szkoły Policji w Słupsku w dziedzinie ruchu drogowego, ze szczególnym ukierunkowaniem na formy i sposoby realizacji zajęć z tej problematyki.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostanie w formie tygodniowych wyjazdów - mobilności, 6 przedstawicieli słupskiej Szkoły Policji do Litewskiej Akademii Policji w Trokach.
Realizacja projektu wymiany doświadczeń w tej dziedzinie przyczyni się do rozwoju kompetencji zawodowych uczestników - wykładowców, jak również do wzbogacenia procesu dydaktycznego w słupskiej Szkole Policji o nowe elementy taktyki pełnienia służby na drogach.
Jednym z głównych celów projektu jest wymiana doświadczeń w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć praktycznych przygotowujących do pełnienia przez policjantów służby na drogach oraz wypracowania form zapobiegania negatywnym zdarzeniom drogowym.
W projekcie oprócz policyjnych jednostek z Polski i Litwy uczestniczyć będą również przedstawiciele policji niemieckiej. Niemcy, oprócz Polski i Litwy są trzecim partnerem projektu.
W trakcie pobytu na Litwie przedstawiciele słupskiej Szkoły Policji omawiali także przygotowania do wizyty litewskiej delegacji, która przyjedzie do naszej Szkoły we wrześniu. Wizyta litewskich policjantów związana będzie z projektem dotyczącym porządku publicznego, który realizują tamtejsi policjanci.
Oprócz rozmów dotyczących wzajemnej współpracy policjanci ze Słupska mieli też okazję do zapoznania się z bazą dydaktyczną Akademii Policji w Trokach i Szkoły Policji w Kłajpedzie, a także porównania polskiego i litewskiego systemu kształcenia nowych kadr policjantów.
W trakcie zwiedzania obiektów litewscy policjanci umożliwili między innymi udział w treningu bezstrzałowym na specjalnym wideosymulatorze. Policjant uczestniczący w treningu jest uczestnikiem akcji, która wyświetlana jest na dużym ekranie. Prezentowany film jest tak wyreżyserowany, że wymusza na trenującym funkcjonariuszu podejmowanie błyskawicznych decyzji, na przykład w zakresie użycia broni palnej. Osoba trenująca posiada na sobie specjalne urządzenia podłączone do komputera, w tym broń, z której jeśli zajdzie taka okoliczność, można oddać strzał. Pistolet nie wyrzuca pocisków, lecz specjalną wiązkę laserową, którą wychwytują umieszczone za ekranem czujniki. Efekt odrzutu przy strzale wywoływany jest natomiast przy pomocy sprężonego powietrza zmagazynowanego w specjalnym naboju umieszczonym w magazynku.
Oficjalne porozumienie o współpracy Szkoły Policji w Słupsku i Akademii Policji w Trokach na Litwie zostało podpisane w połowie grudnia ubiegłego roku (szczegóły), jednak początki współpracy ze stroną litewską sięgają stycznia 2007 roku, gdy do Słupska przyjechał ówczesny komendant Centrum Szkolenia Policji Litewskiej w Trokach Rajmondas Skibarka.
Pół roku później odbyły się pierwsze wspólne szkolenia. Wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku prowadzili zajęcia dotyczące między innymi znajomości przepisów o użyciu środków przymusu bezpośredniego. Zajęcia odbywały się na przejściu granicznym w Budziskach, w specjalnie do tego przygotowanym Międzynarodowym Punkcie Kontaktowym.
(5.7.2012)