Specjaliści od przesłuchań i interwencji
Absolwenci dwóch kursów specjalistycznych opuścili w piątek mury Szkoły Policji. Przygotowaliśmy do policjantów, którzy będą prowadzić przesłuchania z wykorzystaniem najnowszych technik oraz policjantów interweniujących wobec osób agresywnych i niebezpiecznych.
Absolwenci pierwszego ze szkoleń - kursu specjalistycznego z taktyki i techniki przesłuchań wykonywali wiele ćwiczeń, które miały na celu przygotowanie ich do przesłuchania poznawczego i rozmowy z podejrzanym. Wykładowcy wskazywali na sposoby wykrywania kłamstwa i uczyli konstrukcji pytań zadawanych podczas rozmowy z interesantem. Najważniejsze - i zarazem najtrudniejsze - zadanie słuchacze mieli do wykonania pod koniec szkolenia. Musieli wówczas przeprowadzić rozmowę z podejrzanym w taki sposób, aby przyznał się on do popełnienia przestępstwa. W rolę pozorantów wcielili się, prowadzący zajęcia wykładowcy Zakładu Słuzby Kryminalnej i Zakładu Ogólnozawodowego. Podczas tych ćwiczeń wykorzystywane są dwa pomieszczenia symulacyjne. W jednym odbywało się przesłuchanie, a w drugim pozostała część uczestników obserwowała przebieg czynności. Każde ćwiczenie oceniane było przez całą grupę. Podczas tych zajęć słuchacze wykorzystali całą wiedzę i umiejętności, jakie dotychczas posiadali z pracy zawodowej i o jakie poszerzyli je na kursie.
Dobiegła końca również kolejna edycja kursu specjalistycznego dla policjantów podejmujących interwencję wobec osób agresywnych i niebezpiecznych.
Na kursie słuchacze zdobyli wiedzę z zakresu rozpoznania miejsca i sytuacji przed podjęciem interwencji. Kursanci, pod kierunkiem wykładowców Zakładu Interwencji Policyjnych, poznali podstawy negocjacji, aby trafnie zakwalifikować sytuację, w której obligatoryjnie musi być wezwany negocjator, oraz po to, aby nawiązać wstępny kontakt ze sprawcą, co może znacznie ułatwić pracę negocjatora. Podsumowaniem szkolenia były nocne zajęcia obiektach symulacyjnych, w czasie których słuchacze dokonywali zatrzymania osób niebezpiecznych w warunkach ograniczonej widoczności.
(11.5.2013)