Aktualności

Polsko-amerykańska wymiana doświadczeń

imageNa zaproszenie Ambasady Stanów Zjednoczonych wykładowca słupskiej Szkoły Policji sierż. sztab. Michał Kurdziel uczestniczył w międzynarodowej konferencji pod hasłem „Medycyna taktyczna w warunkach nieprzyjaznego środowiska”.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia była Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. W trakcie konferencji przedstawiano najnowsze rozwiązania w dziedzinie ratownictwa taktycznego oraz zabezpieczenia medycznego działań służb mundurowych.
Konferencję rozpoczął William Czajkowski - z Ambasady Amerykańskiej w Warszawie, który podkreślił znaczenie współpracy Polksi i Stanów Zjednoczonych w obszarach działań militarnych oraz konieczności prawidłowego zabezpieczenia żołnierzy wykonujących zadania poza granicami kraju.

Głównymi prelegentami w trakcie obrad byli Ross Johnson i Brandon T. Smith. Obydwaj służyli w jednostkach specjalnych armii amerykańskiej, mają też za sobą wiele akcji bojowych w Iraku i Afganistanie. Prelegenci podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w następujących tematach:
- postępowanie z poszkodowanym urazowym w warunkach cywilnych i pola walki
- postępowanie z poszkodowanym w trudnych warunkach: leczenie początkowe, stabilizacja i ewakuacja,
- studium przypadku: Departament Policji: Dallas, Los Angeles i Philadelphia.
Na zakończenie Jacek Deneka zaprezentował najnowsze doniesienia związane z głównymi przyczynami zgonów na polu walki. To istotne informacje, gdyż ukazują odpowiedni kierunek szkolenia formacji mundurowych biorących udział w misjach zagranicznych.

imageW trakcie konferencji prezentowano też produkty medycznych i specjalistyczne medyczne zestawy przeznaczone dla mundurowych służb medycznych oraz innych służb ratowniczych. W polskiej Policji wykorzystywane są między innymi opatrunki typu OLAES i stazy taktyczne SOFT. Organizatorzy konferencji podkreślali, jak ważny element stanowi profesjonalne wyposażenie na polu walki, gdyż „każde uratowane życie jest jak wygrana bitwa, a życie stracone - to porażka”.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Ministrestwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony Narodowej, którzy na co dzień zajmują się tematyką szeroko pojętego ratownictwa. Oprócz informacji przekazanych podczas części wykładowej można było wymienić się doświadczeniami z zakresu szkoleń oraz rozwiązań w dziedzinie ratownictwa stosowanych w poszczególnych służbach.

(30.4.2014)

Powrót na górę strony