Aktualności

Przez trzy dni obserwowali policjantów

image Uczniowie klasy o profilu policyjnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim poznawali przez trzy dni tajniki policyjnego szkolenia. Umundurowani uczniowie mieli okazje poczuć się przez chwilę jak policjanci na szkoleniu podstawowym.

Nasi goście z Kalisza Pom. pobyt rozpoczęli od wizyty w Izbie Tradycji Szkoły Policji w Słupsku, gdzie Pani Agnieszka Fryza w przystępny sposób przedstawiła im historię Szkoły. Uczniowie byli zaskoczeni różnorodnością eksponatów i wieloma faktami z historii najstarszej policyjnej szkoły Polsce.
Kolejnej dawki wrażeń naszym gościom dostarczył podinsp. Ryszard Bączyk oprowadzając ich po Izbie Tradycji Kryminalistyki. Uczniowie zobaczyli z bliska, jak przez lata zmieniała się technika pomocna w wykrywaniu przestępstw, zabezpieczaniu miejsca zdarzenia. Szczególne zainteresowanie zwiedzających wzbudziła kolekcja broni. Jak zawsze, cześć uczniów spędziła wiele czasu oglądając zbiór zrekonstruowanych przez Marka Zubla narzędzi tortur.
Dopełnieniem wizyty w Izbie Tradycji Kryminalistyki były zajęcia poświęcone śladom kryminalistycznym. Podinsp. Ryszard Bączyk przedstawił uczniom klasyfikację śladów i sposoby ich zabezpieczania; część sposobów zaprezentował w praktyce. Uczniowie poznali zawartość walizki kryminalistycznej i przekonali się, jak ważna w pracy technika kryminalistyki jest precyzja.

image Kolejny dzień był dla uczniów okazją do sprawdzenia swoich sił w trakcie pokonywania policyjnego toru przeszkód. Okazało się, że wiele przeszkód wydaje się łatwa do pokonania, kiedy patrzy się na nie z boku. Uczniowie mogli docenić, jak ważne jest współdziałanie z partnerem. Podkom. Daniel Krenc po zajęciach na torze przeszkód zabrał naszych gości na zajęcia z samoobrony. Uczniowie na własnej skórze przekonali się, jak wyglądają typowe zajęcia na macie. Wielu z nich musiało zweryfikować ocenę swojej sprawności fizycznej. Mimo zmęczenia grupa dobrze oceniła zajęcia.

Ostatni dzień uczniowie spędzili na strzelnicy. Nadkom. Henryk Dudziński zaprezentował im obiekty strzelnicy i omówił schemat wyszkolenia strzeleckiego policjanta na kursie podstawowym. Następnie poprowadził zajęcia poświęcone zasadom użycia broni palnej.
Dużo uwagi poświęcono zasadom bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią palną, a także faktowi, że jest to wyjątkowy środek przymusu bezpośredniego. Uczniowie byli zainteresowani szczególnie praktycznymi aspektami użycia broni i dopytywali się, jak często policjanci używają broni palnej podczas służby.

Nasi goście wyjechali zadowoleni i bogatsi o pierwsze policyjne doświadczenia, być może część z nich wróci tu ponownie za kilka lat na kurs podstawowy, jako młodzi policjanci.

(20.11.2012)

Powrót na górę strony