Nuklearne zagrożenia
Narodowe warsztaty z zakresu zapobiegania zagrożeniom nuklearnym i zagrożeniom materiałami radioaktywnymi odbywają się w słupskiej Szkole Policji. Udział w seminarium biorą między innymi przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
W trakcie pięciodniowych warsztatów wypracowywane są między innymi procedury właściwych postępowań w przypadku zdarzeń nadzwyczajnych w miejscach publicznych, w których występują materiały radioaktywne i substancje nuklearne. Uczestnicy warsztatów omawiają także zasady prowadzenia akcji w miejscach, gdzie zostały użyte materiały radioaktywne.
Wykładom w auli Szkoły towarzyszą także ćwiczenia w grupach specjalistycznych. W seminarium udział biorą między innymi przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki, Inspektor Dozoru Jądrowego, policjanci z Centrum Antyterrorystycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich z największych polskich miast, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz innych specjalistycznych służb. W charakterze wykładowców do Słupska przyjechało czworo wykładowców Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z siedzibą w Wiedniu.
naczelnik Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym
i Przestępczością Zorganizowaną - MSWiA
(pobierz)
Wśród zadań praktycznych, które realizowane są podczas seminarium znalazły się między innymi zagadnienia poświęcone prowadzeniu śledztw w sprawach aktów terrorystycznych, w których wykorzystano materiały rozszczepialne, oględziny na miejscu wybuchu oraz kwestie zapobiegania i reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa nuklearnego podczas imprez masowych. Uczestnicy seminarium gościli także na nowo wybudowanym stadionie Ergo Arena w Gdańsku, gdzie omawiano część zagadnień związanych ze zdarzeniami podczas imprez masowych.
Trwające warsztaty to kolejna międzynarodowa impreza, która odbywa się w słupskiej Szkole Policji. W naszej placówce odbywało się między innymi międzynarodowe seminarium podsumowujące współpracę Szkół Policji ze Słupska i Oranienburga pod Berlinem. Naukowców z różnych krajów gościliśmy także w ramach kilku edycji Międzynarodowych Konferencji Prewencyjnych.
(5.10.2011)