II. Mistrzostwa policyjnych ratowników
Reprezentacja policyjnych ratowników z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zwyciężyła w II. Ogólnopolskich Zawodach Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, które trwają w słupskiej Szkole Policji. Drugie miejsce wywalczyła reprezentacja Policji Małopolskiej, a trzecie - Policji Śląskiej. Tegoroczna edycja odbywa się w Słupsku i w Gdańsku.
Celem dwudniowych zawodów jest podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zawody mają także ugruntować wizerunek sprawnego, wszechstronnie wyszkolonego policjanta, gotowego nieść pomoc poszkodowanym. Reprezentacje poszczególnych województw zostały wyłonione w ramach zawodów pierwszego stopnia, które organizowane były w poszczególnych garnizonach. Cała impreza podzielona została na dwie części: rywalizację i warsztaty.
Wyniki konkurencji 1 - TEST WIEDZY
Wyniki konkurencji 2 - PRĄD
Wyniki konkurencji 3 - STRZELANIE
Wyniki konkurencji 4 - OGIEŃ
Wyniki konkurencji 5 - WODA
WYNIKI KOŃCOWE - KLASYFIKACJA GENERALNA
Pierwszy dzień zawodów (poniedziałek, 23 czerwca) uczestnicy rozpoczęli testem z wiedzy teoretycznej, po którym rozpoczęły się konkurencje praktyczne. Każda reprezentacja realizowała cztery symulacje, których scenariusze przewidywały konieczność udzielania pierwszej pomocy osobie, bądź osobom, poszkodowanym na skutek różnych zdarzeń. Scenariusze poszczególnych symulacji do czasu rozpoczęcia konkurencji znane były wyłącznie sędziom.
Konkurencja 1 - Test wiedzy
W konkurencji tej wszyscy zawodnicy mieli do rozwiązania komputerowy test wiedzy. W czasie 60 minut należało odpowiedzieć na 60 pytań; każde z nich zawierało trzy warianty odpowiedzi, z których tylko jedna była prawidłowa.
Konkurencja 2 - PRĄD
Podczas zatrzymania groźnego przestępcy został użyty przez funkcjonariuszy paralizator. Po założeniu kajdanek u mężczyzny dochodzi do NZK (nagłe zatrzymanie krążenia). Zawodnicy wchodzą do pomieszczenia i widzą funkcjonariusza, który ma w dłoniach paralizator i podłączone elektrody do przestępcy (fantom). Podczas prowadzenia RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) trzy razy występują rytmy do defibrylacji. Po trzeciej defibrylacji sędzia przerywa konkurencję. W kieszeni manekina znajduje się woreczek strunowy z białą substancją (amfetamina). Zawodnicy wchodzą do pomieszczenia z torbą medyczną i automatycznym defibrylatorem zewnętrznym AED, a nastepnie udzielają pomocy nieprzytomnej osobie.
Konkurencja 3 - STRZELANIE
W trakcie próby zatrzymania groźnego przestępcy funkcjonariusze użyli broni palnej. Mężczyzna został ranny w nogę, jest przytomny posiada dwie rany postrzałowe w obrębie prawej kończyny dolnej. Pod ubraniem ma ukryty nóż. Policjanci mają na wyposażeniu dwie apteczki. Zawodnicy musza postępować zgodnie z zasadami taktyki i techniki interwencji oraz zastosować metody ratownicze. W trakcie interwencji mężczyzna staje sie agresywny.
Konkurencja 4 - OGIEŃ
Podczas strać tłumu z policją został ranny jeden z funkcjonariuszy Oddziałów Prewencji Policji. Jest nieprzytomny, oddychający, posiada dwie mocno krwawiące rany w obrębie podudzia oraz oparzenie w okolicy prawego prawego przedramienia.
Jest ubrany w całe oporządzenie policjanta Pododdziału Zwartego. zadaniem policjantów jest udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy i przygotowanie go do transportu medycznego przy użyciu deski ortopedycznej.
Konkurencja 5 - WODA
10-letnie dziecko idąc wzdłuż brzegu rzeki wpadło do wody. Po 10 minutach zostało wyciągnięte przez nieznanego mężczyznę. Dziecko znajduje się w stanie NZK (nagłe zatrzymanie krążenia). Podczas prowadzenia RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) nie występują rytmy do defibrylacji. Po trzeciej analizie rytmu przez AED (automatyczne defibrylator zewnętrzny) sędzia przerywa konkurencję. Zadaniem policjantów jest udzielenie pomocy nieprzytomnemu dziecku.
We wtorek mistrzostwa odbywały się w Trójmieście. Na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich miało miejsce seminarium, pokazy i uroczyste zakończenie imprezy.
W organizowanym seminarium swoje wystąpienia zaplanowali między innymi przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz Centrum Ratownictwa we Wrocławiu.
Pokazy policyjnych ratowników i uroczyste zakończenie Mistrzostw odbyło się w ramach „Balt Military Expo, Rescue Expo”.
PROGRAM SEMINARIUM
REGULAMIN MISTRZOSTW
(24.6.2014)