Doskonalenie policyjnych ratowników
„Przygotowanie zespołów medycznych Policji do zabezpieczenia operacji policyjnych” – pod takim hasłem doskonalili swoje umiejętności policyjni medycy z różnych jednostek terenowych. W warsztatach, które zorganizowała Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, udział wziął również przedstawiciel słupskiej Szkoły Policji.
Celem przedsięwzięcia było podniesienie poziomu umiejętności udzielania pomocy medycznej przez funkcjonariuszy Policji w trakcie operacji policyjnych związanych z zabezpieczeniem Światowych Dni Młodzieży oraz Szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce.
Ponad 90 policjantów doskonaliło swoje umiejętności z taktyki i technik udzielania pomocy medycznej podczas zabezpieczania dużych imprez masowych. Praktycznym podsumowaniem warsztatów była w symulacja zdarzenia masowego z udziałem wielu poszkodowanych – rannych i zabitych.
Dodatkowo, uzyskana przez uczestników warsztatów najnowsza wiedza i umiejętności dotyczące ratowania życia ludzkiego będzie wykorzystana w procesie lokalnego doskonalenia zawodowego, realizowanego w jednostkach terenowych.
Przedsięwzięcie skierowane było do policjantów pełniących służbę w zespołach medycznych Oddziałów i Pododdziałów Prewencji Policji, Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji, a także nauczycieli Szkół Policji zajmujących się tematyką ratownictwa medycznego.
Medycy w policyjnych mundurach niosą pomoc między innymi podczas operacji policyjnych, niejednokrotnie w warunkach, w których wysłanie cywilnych zespołów ratowniczych jest niemożliwe (użycie broni palnej lub materiałów wybuchowych).
W trakcie warsztatów słupską Szkołę Policji reprezentował Koordynator Ratownictwa Medycznego nadkom. Henryk Dudziński, który na co dzień kształci młodych policjantów w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a w czasie wolnym od służby pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w charakterze ratownika medycznego - wolontariusza.
(4.5.2016)