Aktualności

Wiedza specjalistów dla wykładowców Szkoły

imageCharakterystyka, trendy i rozwój zjawiska używania i nadużywania narkotyków i dopalaczy oraz taktyka czynności policyjnych po uzyskaniu informacji o uprowadzeniu osoby to temat specjalistycznego szkolenia, w którym wzięli udział wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku. Szkolenie przeprowadził Janusz Gołębiewski z Centralnego Biura Śledczego oraz podinsp. Michał Safjański z Biura Służby Kryminalnej KGP.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć bogatą dokumentację fotograficzną obrazującą sposoby nielegalnego wytwarzania zabronionych substancji oraz środki techniczne umożliwiające policjantom skuteczną walkę z przestępczością narkotykową. Michał Safiański podkreślił, że sposoby wytwarzania narkotyków, jak również ich wprowadzania do obrotu, ulegają ciągłym modyfikacjom. Rolą, a nawet obowiązkiem, każdego policjanta jest ciągła edukacja i prowadzenie wszechstronnego rozpoznania, co umożliwi sprawne wykonywanie czynności służbowych.
Podczas wykładu zaprezentowano liczne przykłady dotyczące sposobów wytwarzania substancji o działaniu podobnym do narkotyków wskazując ich równie negatywne działanie na ludzki organizm.

Kolejny z prelegentów - Janusz Gołębiewski - bazując na własnych doświadczeniach, szczegółowo omówił sposoby wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych w przypadku uprowadzenia osoby, czyli przestępstwa o wysokim ciężarze gatunkowym, gdzie istnieje realna obawa o utratę życia osoby uprowadzonej. Janusz Gołębiewski był kierownikiem sekcji do spraw zabójstw a następnie naczelnikiem Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji. Jest także twórcą i naczelnikiem wydziału do walki z terrorem kryminalnym KSP; od lutego 2004 roku do czerwca 2005 roku pełnił również funkcję Dyrektora Centralnego Biura Śledczego.


Janusz Gołębiewski
Centralne Biuro Śledcze
  (pobierz)


podinsp. Michał Safjański
Komenda Główna Policji
  (pobierz)

Obaj prelegenci po raz pierwszy gościli w słupskiej Szkole Policji. Jak podkreślili, placówka ma olbrzymi potencjał nie tylko w zakresie szkolenia podstawowego słuchaczy, ale również w zakresie kursów specjalistycznych.

To już kolejne szkolenia wykładowców Zakładu Służby Kryminalnej, którzy nieustannie podnoszą swoją wiedzę i umiejętności nie tylko podczas zajęć teoretycznych, ale również praktyk w jednostkach terenowych Policji.

(15.5.2013)

Powrót na górę strony