Wykład na temat subkultury pseudokibiców
Sposoby zapobiegania, rozpoznawania jak również zwalczania przestępczości pseudokibiców były tematem wykładu, który dla słuchaczy kursu podstawowego przeprowadzili funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Pseudokibiców Komendy Stołecznej Policji. Pseudokibice to dziś jeden z największych problemów, z jakim boryka się nasze społeczeństwo; dotyczy on głównie rozgrywek piłki nożnej.
Pseudokibice to dziś jeden z większych problemów z jakim boryka się polska policja przy zabezpieczaniu imprez sportowych - nie tylko piłki nożnej, ale i innych dyscyplin. Negatywne działania tej subkultury można było obserwować również podczas rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Europy w piłce nożnej „Euro 2012”. W trakcie spotkania prowadzący dokonali krótkiego podsumowania tej międzynarodowej imprezy sportowej ze szczególnym zwróceniem uwagi na wszelkie przypadki naruszenia przepisów Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Oprócz teorii nowoprzyjętym policjantom zaprezentowano szereg materiałów filmowych obrazujących możliwości polskiej Policji w walce z tym negatywnym zjawiskiem społecznym. Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii, którymi dysponuje Policja, szerokiej współpracy z Policjami innych państw, walka z tym rodzajem przestępczości jest niezwykle trudna gdyż pseudokibice tworzą struktury hermetyczne o charakterze zorganizowanym. a oprócz (pseudo)kibicowania zajmują się też handlem narkotykami czy rozbojami.
Uczestnicy wykładu zostali również zapoznani z historią powstania subkultury pseudokibiców, którzy po raz pierwszy w Polsce pojawili się na trybunach stadionów w połowie lat `70 XX wieku, przejmując jednocześnie zasady przyjęte przez subkulturę „gitowców”. Na stadionach jak i ulicach zaczęło dochodzić wtedy do zakłóceń porządku publicznego. Wcześniej ekscesy wywoływane przez stadionowych chuliganów należały do rzadkości.
Szkolenie zostało zorganizowane przez podkom. Przemysława Kaczorowskiego przy współpracy podinsp. Krzysztofa Ślusarza w ramach działalności ,,Koła Prawno-Kryminalistycznego” funkcjonującego przy Zakładzie Służby Kryminalnej.
(2.11.2012)