Policyjne zabytkowe kominki
Zabytkowe kominki z Klubu Słuchacza słupskiej Szkoły Policji, pochodzące z pierwszej połowy XX. wieku znalazły się wśród słupskich zabytków tego rodzaju na łamach ogólnopolskiej prasy. Co ciekawe, pomimo upływu czasu, w kominkach nadal można palić i wykorzystywać je do ogrzewania.
Zabytkowe kominki znajdują się na pierwszej kondygnacji budynku, w którym swoją siedzibę ma Klub Słuchacza. Reprezentacyjna Sala kominkowa wykorzystywana jest w tej chwili do różnego rodzaju uroczystości oficjalnych. Odbywają się tam między innymi podpisania porozumień o współpracy, czy też wręczanie odznaczeń przez przedstawicieli władz rządowych.
Pierwszy w kominków pochodzi prawdopodobnie z 1927 roku, a więc z okresu kiedy został zbudowany sam budynek. Z wiadomości, do których udało nam się dotrzeć wynika, że cały kominek - w elementach – został sprowadzony z Włoch i już na miejscu ustawiony przez zduna. Interesująco wygląda system trzech drzwiczek paleniska, które umożliwiają regulację dopływu powietrza, a tym samym regulacje procesu palenia.
Drugi, narożny kominek, znajduje się w rogu tej samej sali. Wykonany jest płyt marmurowych w kolorze czerwono-brązowym i czarnym. Co ciekawe, w kominku do tej pory działa szyber, a wewnątrz występuje cug niezbędny do rozpalenia.
Goszczący kilka lat temu w naszej Szkole pan Urlich Noelp, który urodził sie przed II wojną światową w tym budynku, przyznał, że oba kominki wygladają dzis tak samo, jak w latach `30 ubiegłego wieku.
Oba zabytki zostały opisane w ostatnim numerze „Świata kominków” w artykule poświęconym zabytkowym piecom do ogrzewania, które można spotkać na Kaszubach.
fragment artykułu (.PDF)
(25.2.2015)