Pasje policyjnych wykładowców
Różnorodne pasje rozwijają po godzinach służby wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. Jednym ze sportów, który uprawiają policjanci jest aikido. Umiejętności sportowe wykorzystywane są nie tylko w służbie, ale również podczas różnorodnych pokazów.
W trakcie jednego z ostatnich festynów rodzinnych w podsłupskiej miejscowości Kwakowo wykładowca Zakładu Interwencji Policyjnych podkom. Stanisław Figielski wspólnie z przedstawicielami Słupskiej Sekcji Aikido zaprezentował techniki walk wschodnich. Oprócz pokazu poszczególnych technik prezentacja miała na celu pokazanie młodym ludziom obserwującym sportowców, że wakacje można też spędzać na sportowo, a nie tylko przed komputerem.
Pomimo padającego deszczy wiele osób chętnie oglądało popisy aikidoków. W trakcie pokazu instruktorzy prezentowali między innymi obronę przed napastnikiem, który chce użyć siły fizycznej lub niebezpiecznych przedmiotów – kija noża lub broni. Po prezentacji, każdy chętny mógł spróbować swoich sił i nauczyć się podstaw przynajmniej jednej techniki obrony.
Aikido jest jedną z najbardziej widowiskowych sztuk walki, nie ma w nim technik ataku (uderzeń i kopnięć). Aikido składa się z samych technik obronnych. Twórca aikido Morihei Ueshiba uważał, że napastnik nie jest wrogiem, tylko bratem który pobłądził i że starcie nie powinno zakończyć się okaleczeniem bądź śmiercią napastnika. Aikido jest uważane za najtrudniejszą ze sztuk walki. Opinia ta wynika z tego, że to napastnik decyduje o szybkości reakcji aikidoka.
Warto równiez przypomieć, że policyjni wykładowcy wspólnie z członkami Słupskiej Sekcji Aikido organizowali juz kilkakrotnie warsztaty dla słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego, które rozszerzały ich umiejętności w zakresie sportów walki i samoobrony.
(27.6.2016)