Aktualności

Dyżurny w praktyce

imageTeoria połączona z praktyką - w ten sposób słuchacze kursu podstawowego poznają funkcjonowanie poszczególnych komórek w jednostce terenowej Policji. Dzięki uprzejmości Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku słuchacze mogą naocznie przekonać się między innymi, na czym polega praca na stanowisku kierowania oraz w popularnym „dołku”.

Krótkie wycieczki słuchaczy kursu podstawowego do Komendy Miejskiej są doskonałym uzupełnieniem zajęć. W trakcie szkolenia słuchacze poznają tajniki policyjnej pracy, w tym między innymi funkcjonowanie stanowiska kierowania. Na stanowisku tym dyżurny jednostki koordynuje między innymi patrole policjantów pracujące w terenie. Wkrótce w takich patrolach pracować będą słuchacze, którzy komunikować się będą z dyżurnym drogą radiową. Wizyta na stanowisku kierowania ma pomóc słuchaczom zrozumieć specyfikę pracy dyżurnego, a także zobaczyć, jak komunikuje się on z patrolami będącymi w służbie.

- Słuchacz, który widzi jak przebiega, na przykład przekazywanie danych drogą radiową, w celu potwierdzenia tożsamości kontrolowanej osoby, będzie w przyszłości wykonywał tę samą czynność sprawniej, wiedząc, jak wygląda praca dyżurnego, który jest „po drugiej stronie radiostacji” - mówi kom. Grzegorz Babieracki z Zakładu Interwencji Policyjnych. - Sam dyżurny może także wskazać na najczęstsze błędy oraz podpowiedzieć, jak sprawnie porozumiewać się ze stanowiskiem kierowania - dodaje wykładowca.

W trakcie wizyty sluchacze zapoznali się także z działaniem urządenia "morpho touch", za pomocą którego można w łatwy sposób zeskanować ślady linii papilarnych. W trakcie szkolenia zawodowego podstawowego młodzi policjanci zapoznają się z działaniem tego urządzania, natomiast w komendzie mogli zobaczyć jak funkcjonuje "morpho touch" podłączony do bazy danych zawierających odciski palców wielu mieszkańców naszego kraju.
W trakcie pobytu omówiono również badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą stacjonarnego urządzenia oraz omówiono postepowanie z osobami, zatrzymanymi podczas interwencji - od chwili przywiezienia ich do Komendy do czasu osadzenia w Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych.

(4.4.2013)

Powrót na górę strony